Iako se cijene stanova u Bosni i Hercegovini konstantno povećavaju, potražnja za nekretninama ne pada. Životni standard u našoj zemlji je u suprotnosti sa ponudom i potražnjom stanova. Uprkos krizi i besparici, ekonomisti i agenti za nekretnine ne predviđaju pad cijena stanova.
Cijene stanova u Banjaluci u posljednje tri godine konstantno rastu. U rasponu su od 3.300 do 6.000 maraka po kvadratu. Agent za nekretnine predviđa još veći rast zbog povećanja minimalne plate koja će, kaže, lančano povećati cijene građevinskog materijala i ostale troškove.
U Sarajevu raste potražnja za stanovima, iako kvadrat dostiže vrtoglavih 7.000 maraka. Mladi bračni parovi uglavnom kupuju stanove na Dobrinji, a klijenti koji žele da investiraju kupuju stanove u centru grada, kažu u sarajevskoj agenciji za nekretnine.
„Najatraktivnije su lokacije Stari grad, Centar, Novo Sarajevo i tu je najveća cijena kvadrata od 3.500 do 7.000 maraka. Najtraženija kvadratura su garsonjere i jednosobni stanovi od 30 do 50 kvadrata i oni su najprodavaniji“, govori Berin Kumro, agencija za nekretnine iz Sarajeva.
Najbolje agregatno stanje novca i najstabilnija imovina je ulaganje u nekretnine. Cijena stanova neće padati, može samo u jednom trenutku doći do kratkoročnog zasićenja i stagnacije potražnje, smatra ekonomista Aleksandra Ljuboja.
„Fenomen današnjice je da se traži više stambenog prostora i značajno manje proizvodnog i poslovnog. Visoke cijene se postižu na takozvanim atraktivnim lokacijama koje su simbol prestiža u društvu gdje je materijalno dominantni sistem vrijednosti“, govori ekonomist Aleksandar Ljuboja.
S druge strane, mnogim bračnim parovima je kupovina stana od 45 kvadrata nemoguća misija. Naprimjer, za kredit od 170.000 maraka sa povoljnom kamatnom stopom mladi bračni parovi moraju izdvajati cijelu prosječnu platu – 1.400 maraka narednih 16 godina.