Radi se o državama koje su odgovorne za genocid u Palestini i Sudanu.
“Šta ste nam uradili od grada”, “Otkažite utakmicu”, “Zetra je naša” glasili su tek neki od transparenata koji su građani nosili ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo.
Oni su izrazili želju da uđu na sjednicu te se trenutno nalaze u holu zgrade gdje je smještena Vlada KS, a prema zadnjim informacijama, trebali bi prisustvovati sjednici te se čeka sala kako bi bili smješteni.
“Svi oni koji šute su oni koji podržavaju genocid. Ne želimo normalizaciju genocida. Bilo je komentara da je ovo sport, pa baš zato. Kada govorimo o sportu, riječ je o nečem časnom jer svaki sportista treba biti odan istini i poštenju, a mi imamo suprotnost”, poručila je jedna od građanki koja protestuje.
Smatra i kako “ovaj grad nije pokazao empatiju prema zločinima”, misleći na zločine u Gazi.
“Neko će reći da su se vršili zločini i ranije, ali su bili pred kamerama i to je razlika”, navela je ona te dodala da je cijeli svijet, pa i vlast u KS, imali priliku vidjeti šta se dešava u Gazi.
Njihov zahtjev je da se utakmice ne održi, a ostalo da se radi “po savjesti”.
“Vlast želi poene, a od građana ih sigurno neće dobiti”, zaključio je on.
Vijesti iz Fojnice i okoline