Sinoć je u fojničkom Reumalu održana tribina o značaju Ahdname i njenom percepiranju od 1463. do 2018. godine.
Uvodnu riječ je održao hfz. dr. Elvir Duranović koji je govorio o Ahdnami, genezi njenog nastanka i njenom utjecaju u kasnijim periodima.
Nakon dr. Duranovića, nažalost, manjem broju fojničke publike se obratio pro. dr. Ismet Bušatlić koji je govorio o genezi Ahdname.
Ahdnama je jedan u nizu dokumenata kojom su muslimani garantovali sigurnost kršćanima i jevrejima, od Poslanika pa do fojničke Ahdname i poslije – kazao je dr. Bušatlić.
Ahdnama nije mrtvo slovo na papiru nego živi dokument na čije pozivanje se ustvari poziva na same izvore islama – dodao je dr. Bušatlić.
Sljedeći predavač je bio fra Janko Ljubos koji je kazao da je Ahdnama legitimizirala prisutnost bosanskih franjevaca u Osmanskoj Carevini.
Fra Janko ističe da je velika uloga fra Anđela Zvizdovića u izdavanju Ahdname kojom je uspio da oslobodi porobljene katolike te da sačuva katolički kler. Zatim ga je Mehmed II el-Fatih zaogrnuo plaštem garantujući mu sigurnost.
Fra Ljubos je istakao da se Ahdnama često nije do kraja poštovala, ali da je ona pripomogla i imala veoma bitnu ulogu u očuvanju katoličkog puka u Bosni i Hercegovini.
Posljednji koji se fojničkoj publici obratio jeste prof. Mustafa Spahić koji je kazao da Ahdnama spada u povijest i ugaoni kamen evropske povijesti borbe za ljudska prava i sigurnosti.
Ahdnama narušava evropski dotadašnji put i krilaticu “Cuius regio, eius religio” to jeste čija je regija njegova je i religija. Jer muslimanima Španije, Sicilije, evropskim Jevrejima nije nikada ništa bilo garantovano u pogledu ljudskih prava, a Ahdnama garantuje pravo na život, slobodu…
I na kraju je dodao da pandan Ahdnami u Evropi dolazi tek tekstom Berlinskog kongresa kojim se garantuju vjerska, imovinska prava. Odluka Berlinskog kongresa dolazi 415 godina poslije Ahdname – ističe prof. Spahić.
Na kraju se gostima i fojničkoj publici zahvalio na prisustvu moderator ove tribine h. Edin ef. Rojo.