fbpx
Ponedjeljak , Decembar 9 2019
python 02

FOTO: U Institutu Yunus Emre u Fojnici pokrenuti kursevi programiranja i grafičkog dizajna

python 02

 python 02

U saradnji Turskog kulturnog centra “Yunus Emre” Fojnica i SMŠ “Zijah Dizdarević”, 13.02.2018. godine pokrenuti su kursevi programiranja i grafičkog dizajna za naše učenike, a u cilju doprinosa dodatnom obrazovanju mladih u Fojnici.

 U prvom polugodištu školske 2017/18. godine u Turskom kulturnom centru “Yunus Emre” Fojnica realizovani su kursevi Osnovi informatike i Web dizajn, a u drugom polugodištu pokrenut je novi ciklus kurseva sa navedenim sadržajima.

 Sa direktoricom škole Merimom Sijarić ranije je dogovoreno o zajedničkim projektima za naše učenike, prilikom čega je izrazila svoju punu podršku saradnji u oblasti neformalne edukacije.

 Za programiranje je odabran Python – programski jezik koji mnogi smatraju najboljim načinom za savladavanje osnova programiranja, ali i univerzalno rješenje za većinu problema koje je uopće moguće riješiti programski. Sintaksa Pythona je izuzetno jednostavna, kôdovi su kratki i intuitivni te ima izuzetno jednostavnu implementaciju grafičkog okuženja.

Za grafički dizajn je odabran vektorski program sa širokom primjenom u grafičkoj industriji. Koriste ga kako profesionalci tako i amateri i vrlo je jednostavan za praktičnu upotrebu.

Oba kursa se održavaju u računarskom centru Turskog kulturnog centra u Fojnici. Grupa po jednom kursu broji 10 učenika, i radi se na principu jedan učenik – jedan računar. Kurseve pohađaju učenici gimnazije i medicinske škole.

Plan realizacije kursa je jednom sedmično po dva sata, u trajanju od 3 mjeseca. Prema utvrđenom rasporedu, kurs programiranje je utorkom, a kurs grafičkog dizajna srijedom, sa početkom u 11 sati.

Predavač je Mirnes Smajilović, profesor u SMŠ “Zijah Dizdarević”. Završetkom kursa polaznicima će biti dodijeljene potvrde o učešću.

Zahvaljujući Turskom kulturnom centru “Yunus Emre” Fojnica kursevi su besplatni za sve učenike koji ih pohađaju.

corel 01

python 01

Pročitajte i ovo

Kako je privatnik iz Kiseljaka usred zime ostavio jednu porodicu bez hljeba

Piše: Harun Pašalić Jedan od mojih prijatelja danas reče da je najveći čin patriotizma u …

python 02

FOTO: U Institutu Yunus Emre u Fojnici pokrenuti kursevi programiranja i grafičkog dizajna

python 02

(više…)

Pročitajte i ovo

Kako je privatnik iz Kiseljaka usred zime ostavio jednu porodicu bez hljeba

Piše: Harun Pašalić Jedan od mojih prijatelja danas reče da je najveći čin patriotizma u …