Utorak , 22 Jula 2025

Stiže li nevrijeme u BiH? U Sloveniji očekuju superćelijske oluje, upozorenja izdata i u Hrvatskoj

Foto:BHmeteo.ba

Slovenački meteorološki servis Meteoinfo upozorio je na mogućnost jakog nevremena tokom popodneva i večeri koje će se širiti iz pravca italijanske Furlanije i Venecije.

Prema njihovim prognozama, razvijat će se olujne ćelije koje mogu prouzrokovati snažne pljuskove, grad i jak vjetar, a postoji i rizik od razvoja superćelijskih oluja. Ovaj olujni sistem zahvatiće veći dio zapadne, središnje i sjeverne Slovenije, posebno Primorsku, Notranjsku, Gorenjsku i centralne dijelove zemlje.

Meteorolozi slovenske agencije ARSO već su javili da je nevrijeme zahvatilo područje Nove Gorice i kreće se prema unutrašnjosti Slovenije. Prema podacima Rein Alarma, oblaci se pomjeraju i prema Hrvatskoj, gdje su za dijelove zemlje već izdana upozorenja na grmljavinska nevremena.

U Hrvatskoj, zbog izrazito visokih temperatura, odnosno toplotnog talasa, na snazi su upozorenja za osječku, zagrebačku, karlovačku i splitsku regiju. Za dijelove Istre i zapadne Hrvatske predviđaju se pljuskovi s grmljavinom, koji mogu biti intenzivniji tokom dana i večeri.

Kako će se ove vremenske prilike odraziti na Bosnu i Hercegovinu?

Federalni hidrometeorološki zavod BiH (FHMZ) za četvrtak, 24. juli, najavljuje pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Ponegdje u Bosni tokom poslijepodneva mogući su lokalni pljuskovi, dok će vjetar biti slab do umjeren, uglavnom jugozapadni. Temperature će se kretati od 32 do 37 stepeni, na jugu do 39.

Za petak, 25. juli, prognoza je slična – malo do umjereno oblačno i sunčano vrijeme s mogućnošću kratkotrajnih pljuskova ponovo ponegdje u Bosni. Temperature će se kretati između 30 i 35 stepeni, na jugu do 37.

Iako BiH zasad nema najavu za snažno nevrijeme poput susjednih zemalja, meteorolozi upozoravaju da lokalni pljuskovi i grmljavina nisu isključeni, posebno u centralnim dijelovima zemlje. I dalje će biti toplo, sa visokim temperaturama koje će dodatno pojačavati osjećaj vrućine.

RadioSarajevo.ba

Pročitajte i ovo

voda 741x463

Privremena redukcija vode u Fojnici zbog radova u Gornjoj Mahali

Javno komunalno preduzeće „Šćona“ Fojnica danas nastavlja sa planiranim radovima na vodovodnoj mreži. Prema informacijama …