U simboličnom terminu u 11.55 sati, danas će pred zgradu Vlade FBiH doći privrednici iz više gradova Federacije, čiji je osnovni zahtjev da minimalna plaća iznosi i više od 1.000 KM, ali da doprinosi na plaću budu smanjeni, porezni sistem pravedniji, a teret koji nosi privreda manji. Protesti pred Vladom FBiH odgovor je vlasnika malih i srednjih, najčešće porodičnih preduzeća, na odluku kojom je minimalna plaća u ovoj godini povećana na 1.000 KM.
Udar Vlade
– Na mala i srednja preduzeća je najveći udar i napravljen i zato se mali i srednji privrednici najviše i bune. S jedne strane, imamo državu i njene firme, koje poreze svakako ne plaćaju, imamo velike kompanije koje ovo ne pogađa i imamo 190.000 radnika s primanjima ispod 1.000 KM. Naglašavam da niko nije protiv plaće od 1.000 KM, ali jeste protiv duplo većih doprinosa. Ovoliki udar od Vlade FBiH jednostavno je nemoguće podnijeti – kaže Azra Atagić-Ćatović, direktorica poslovnog portala „Akta“.
Na današnjem skupu očekuje se gotovo 2.000 ljudi iz Sarajeva, Maglaja, Zavidovića, Banovića, Tešnja, Hercegovine, Bosanske Krajine … Privrednici kažu da će im se pridružiti i jedan broj radnika koji su shvatili ozbiljnost situacije u kojoj na 1.000 KM neto plaće poslodavac mora 744 KM platiti državi, a da radniku od njegovog minimalca svakako uzima 17 posto PDV-a.
Velika šteta
Jasmin Begić u privatnom biznisu u IT sektoru je duže od 23 godine. Kaže da je zbog odluke Vlade FBiH jedan broj radnika već otpušten, cijene pojedinih artikala i usluga porasle, a da informacije s terena govore i o otkazivanju investicija, nakon što su investitori saznali kako se donose ovako važne odluke.
– U poplavama 2014. godine moja firma je pretrpjela veliku štetu, jer sam imao poslovnicu u Olovu i ispostavu u Zavidovićima. Imao sam više od 600.000 maraka štetu, a od države sam dobio 3.050. Subvencije koje najavljuju samo će služiti za političko potkusurivanje i pomaganje političkih kadrova. Svi mi znamo šta u Bosni znači „fali ti papir“ – kaže Begić.
Ključni zahtjev današnjih protesta je da uz minimalnu plaću od 1.000 KM doprinosi budu zaleđeni na nivou prošlogodišnjih, a rok u kojem privrednici očekuju da on bude ispunjen je 1. februar.
– Ako su deklarativno za radnike, bez problema će to prihvatiti. Ne ispune li zahtjev, najvjerovatnije će doći do enormnog otpuštanja radnika, neuplaćivanja doprinosa, pa budžet FBiH neće imati dovoljno novca ni za plaće u javnom sektoru. Sljedeći protest će biti sigurno masovniji i neće trajati jedan sat ili dan, uz novi zahtjev – ostavka kompletne Vlade FBiH – ističe Begić.
avaz.ba