U Fojnici, danas, od islamskih vjerskih objekata postoji 11 džamija, 22 mesdžida i 2 tekije nakšibendijskog tarikata.
Prva džamija koja je sagrađena u Fojnici je Atik, Srednja ili Djevojačka džamija koja je sagrađena 1551. godine i Fojničani su posebno ponosni na nju.
Sagradio ju je Mustafa Hadr po kojem je čitava mahala oko ove džamije dobila naziv Hadrovići.
Mustafa Hadr je bio Fojničanin čiji je dedo bio Vojin. Mustafin otac Hizir je prešao na islam i vjeru prenio i na svoga potomka.
Mustafa Hadr je bio zanatlija, ali se bavio i zemljoradnjom. On je uz Atik džamiju podigao i vakuf, ostavljajući i novac za održavanje džamije i plaćanje imama i hatiba, muezzina, kajjima (poslužitelja) i mutevelije (upravitelja).
Atik džamija je više puta obnavljana, ali prvi put je generalno obnovljena 1820. godine, novcem domaćeg stanovništva.
Ovu džamiju, mi Fojničani, imamo običaj nazivati živim muzejom iz razloga što u njoj se nalaze brojni eksponati muzejske vrijednosti.
Prilikom njene nedavne restauracije smo pronašli Kur'an pisan 1749. godine. Prepisivač ovog Kur'ana je Mustafa sin Salihov sin hadži Mahmudov.
Ovaj Kur'an je dokaz kontinuiteta fojničke škole prepisivača Kur'ana gdje možemo pronaći Kur'ana stare 300-400 godina prepisane u Fojnici širom Bosne i Hercegovine, a i šire.
Jedan od takvih Kur'ana prepisan u Fojnici se nalazi u mesdžidu na Stradunu u Dubrovniku.
Pored ovog Kur'ana u Atik džamiji se nalazi i prangija stara oko 250 godina koja je u ondašnje vrijeme tokom ramazana označavala kraj posta, to jeste vrijeme iftara.
Također, nalaze se i brojni drugi eksponati muzejske vrijednosti stari 200-300 godina, a mi smo posebno ponosni na tarih ove džamije napisanog prilikom njene adaptacije 1820. godine.
Ovaj tarih je napisao šejh Abburrahman Sirri, prvak alhamijado književnosti u Bosni i Hercegovini.