fbpx
Utorak , 1 Aprila 2025

Mektebska djeca Čaršijske džamije nagrađena za redovno praćenje mukabele

U Čaršijskoj džamiji u Fojnici ovog ramazana mukabela je bila bogatija za nove, mlade pratioce. Djeca mekteba Čaršija, predvođena svojim muallimom Ahmed ef. Vukovićem, svakodnevno su dolazila i s pažnjom slušala učenje Kur'ana. Njihova predanost i ljubav prema učenju nagrađeni su posebnim izletom, koji će biti organiziran za one koji su prisustvovali na više od 25 mukabela.

Ova inicijativa pokazuje koliko je važno uključivanje djece u vjerske aktivnosti i jačanje njihove povezanosti s vjerom. Redovno prisustvo na mukabelama ne samo da ih je učvrstilo u učenju Kur'ana, već im je pružilo i priliku da razviju disciplinu, istrajnost i zajedništvo.

Nagrađeni učenici su:

Dječaci: Imran Softić, Jusuf Vuković, Velid Hodžić, Ibrahim Ibišević, Mensur Behlil, Eman Karalija, Omar Zahirović, Osman Memija, Ajman Pašić, Harun Aletić, Ernad Neradin, Emir Šahmić, Eldar Kršić, Mirza Pehlivan, Ismail Aletić, Hamza Aletić, Rahman Kučuk, Haris Ganić, Adin Pamić, Omer Drinić, Harun Ahmetak.

Djevojčice: Sara Crnalić, Kanita Pašić, Esma Ganić, Nadja Drinić, Nejla Softić, Zahra Zulum, Hana Imamović, Zara Pamić, Ilma Muminović, Iman Hodžić, Ajša Pehlivan, Amina Huzbašić, Anela Huzbašić, Berina Kršić, Amina Buljina, Lamija Ramić, Esma Softić.

Muallim Ahmed ef. Vuković istakao je da su ponosni na sve učenike i njihovu posvećenost, te da je nagradni izlet simboličan znak zahvalnosti za njihov trud.

„Cilj nam je da kod djece razvijemo ljubav prema Kur'anu i ibadetu, a ovaj vid motivacije pokazao se veoma uspješnim. Nadamo se da će ova praksa postati tradicionalna i da će svake godine sve više djece učestvovati,“ kazao je Ahmed ef. Vuković.

Djeca s nestrpljenjem iščekuju nagradni izlet, dok roditelji i zajednica s ponosom gledaju na njihovu posvećenost i napredak. Ovaj lijepi primjer iz Fojnice još jednom potvrđuje koliko je važno ulagati u vjerski odgoj najmlađih i pružati im podršku na tom putu.

Pročitajte i ovo

Hodžina sjećanja (2): Unikatno obilježavanje Dana šehida u Fojnici

Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je 23. 1.1995. godine donio Odluku da se …