fbpx
Utorak , 13 Maja 2025

Hanumica Osmanbegović: Bošnjakinja koja je dala zemljište i novac za pravoslavnu crkvu

Bošnjakinja Hanumica Osmanbegović i Bijeljinski Bošnjaci: Časni graditelji Crkve Svetog Georgija prije 157 godina

Historijska povezanost između zajednica pravoslavnih i muslimanskih stanovnika Bijeljine najbolje se ogleda u primjeru iz 1867. godine, kada je Bošnjakinja Hanumica Osmanbegović, s velikodušnošću i osjećajem zajedništva, donirala plac i novčana sredstva za izgradnju pravoslavne crkve Svetog Georgija. Ovaj svijetli trenutak međureligijske solidarnosti ostavio je neizbrisiv trag na historiju grada i pružio primjer koji nadilazi granice i vrijeme.

Herojski čin Hanumice Osmanbegović

Prije 157 godina, Hanumica Osmanbegović, pripadnica ugledne bošnjačke porodice, odlučila je da učini plemenito djelo koje će zbližiti dvije zajednice. Donirala je plac u centru Bijeljine na kojem će se kasnije uzdizati Crkva Svetog Georgija. Ne samo da je dala zemljište “s halalom”, već je i lično finansirala početak izgradnje ovog monumentalnog zdanja.

Bošnjaci kao ključni finansijeri crkve

Pored nje, i drugi muslimanski mještani Bijeljine su dali svoj doprinos. Tokom cijelog procesa gradnje, Bošnjaci su aktivno učestvovali ne samo kroz donacije, već i kroz pružanje podrške svojim pravoslavnim komšijama. Ovaj čin jedinstva pokazao je da su zajednički ciljevi i međusobno poštovanje bili temelj društvenih odnosa u tadašnjoj Bijeljini.

Srpska pravoslavna crkva Svetog Georgija, koja se i danas uzdiže kao simbol duhovnosti i tradicije, ne bi bila podignuta bez ovog izuzetnog doprinosa Bošnjaka. Hanumica Osmanbegović je postala simbol zajedništva, a njeno ime ostaje zapisano u historiji Bijeljine kao primjer kako su se u prošlosti gradili mostovi među ljudima različitih vjera i nacija.

Poruka iz prošlosti za sadašnjost

Iako su Bošnjaci Bijeljine tokom posljednjeg rata po ko zna koji put doživjeli genocid, čin Hanumice Osmanbegović ostaje svjetionik bošnjačke širine i međureligijskog sklada. Uprkos stradanjima i nepravdi, Bošnjaci mogu i trebaju forsirati ovakve primjere jer oni svjedoče o univerzalnim vrijednostima ljudskosti i tolerancije. Ovo je dokaz da potenciranjem ovakvih činova možemo suzbiti brzopoteznu mržnju i šovinizam koji se često plasiraju prema Bošnjacima.

Promocijom ovakvih historijskih priča ne samo da čuvamo prošlost od zaborava, već i širimo ideju međureligijskog sklada, koji je, kad-tad, predodređen da pobijedi nad bezumljem podjela i mržnje. Hanumicin čin pokazuje da je moguće graditi društvo u kojem se razlike ne samo uvažavaju već i postaju temelj zajedničkog uspjeha.

Crkva Svetog Georgija, završena 1867. godine, danas stoji kao simbol ne samo pravoslavne vjere nego i međuljudske solidarnosti. Ona je podsjetnik da su različitosti bogatstvo, a zajednički napori donose trajne plodove.

Pouka za nove generacije

Ova priča iz prošlosti poziva nas da se ugledamo na naše pretke, koji su pokazali da su međureligijsko poštovanje i saradnja ključ za razvoj društva. U vremenu kada su podjele i nesporazumi česti, ovakvi primjeri trebaju služiti kao trajni uzor.

Zahvaljujući velikodušnosti Bošnjakinje Hanumice Osmanbegović i zajedničkom radu muslimana i pravoslavaca Bijeljine, Crkva Svetog Georgija nije samo vjerski objekat, već svjetionik mira i zajedništva u regiji.

Izvor Esad Rahić

 

(Sandžak Danas/MiruhBosne)

Pročitajte i ovo

Konaković uputio protestnu notu Srbiji nakon što je srbijanski ministar sjedio prilikom intoniranja himne BiH

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio je protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije …