fbpx
Ponedjeljak , 12 Maja 2025

FOJNICA: U BiH se trenutno vrše istraživanja s ciljem pronalaska ruda i kojim sirovinama smo bogati

Bosna i Hercegovina je prebogata rudama, a o tome svjedoče nazivi naših gradova i mjesta. Međutim, određene rude postaju popularnije usljed potrebe Evropske unije da pređe na zelenu energiju. To sa sobom povlači i nova istraživanja u BiH, s ciljem iskopavanja rijetkih minerala poput litija, kobalta ili nikla.

Obim novih projekata na istraživanju i ekstrakciji kritičnih minerala u BiH je povećan u posljednje vrijeme, uključujući nedavno otvoreni rudnik srebra, cinka, olova i zlata u Varešu, te rudnik olova u Olovu.

Nekoliko kompanija trenutno provode istraživanja s ciljem pronalaska sirovina koje su kritične i strateške, a potencijalno se nalaze na prostoru BiH.

Kako se navodi u analizi, Lykos Metals, australska kompanija, istražuje minerale poput olova, cinka, bakra, barita i srodnih metala u općinama Jezero, Šipovo i Mrkonjić Grad u RS-u. Također, istražuju bakar, olovo, cink i litij u Čajniču, te nikal, bakar, kobalt, cink, olovo, srebro i zlato u općini Petrovo.

Pored njih, kanadska kompanija EMX Royalty radi preliminarna geološka istraživanja širom BiH. Seven Plus Sarajevo istražuje pojave hroma u općini Vareš. Terra Balcanica je zainteresovana za pojave olova u regiji oko Foče, dok BBM Sarajevo nastoji da radi istraživanja srebra i zlata u općini Fojnica.

Arcore Ltd iz Švicarske je završila fazu istraživanja litij u općini Lopare. Dodatna preliminarna istraživanja ove sirovine potaknuta su na području općina Čajniče, Jezero i Šipovo kao i u Bijeljini, Zvorniku i Brčkom, a operira se brojkom od ukupno 20 potencijalnih nalazišta.

“Litij nije do kraja istražen, oko Lopara pronađeno je milion i nešto tona koncentrata, no ima ga i dalje uz Drinu te u središnjem dijelu zemlje pa sve do Hercegovine”, kazao je novinarima Haris Abaspahić iz CPU-a.

Geološki potencijal BiH

Bosna i Hercegovina posjeduje značajne rezerve uglja, željeza i aluminija. Rezerve uglja, iznose oko pet milijardi metričkih tona, a tokom 2022. godine, proizvedeno je 6,6 miliona tona mrkog uglja i 7,1 milion tona lignita, koji se uglavnom koristi u proizvodnji električne energije. Od 14 aktivnih rudnika uglja, 10 je u većinskom državnom, a četiri u privatnom vlasništvu.

U aprilu 2024. godine prekinut je rad rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica, na osnovu tehno-ekonomskih pokazatelja stanja u ovom rudniku. Pored uglja, ukupne rezerve željeza iznose 653 miliona tona, a proizvodnja željeznih ruda i koncentrata je u 2022. godini iznosila blizu 1,3 miliona tona. Sa gledišta kritičnih i strateških mineralnih sirovina, BiH ima najizgledniji potencijal u plasmanu mangana, aluminija, barita, silicija, antimona (kritične) te željeza, cinka i olova (strateške).

Značajne rezerve boksita procijenjene su na 120 miliona tona. U BiH se nalazi 53 nalazišta boksita, od kojih se još sedam vodi kao aktivnih iskopa rude, mada je proizvodnja znatno smanjena. Procjenjuje se da je i na ležištima na kojim je prekinuta eksploatacija u Bosanskoj Krupi i Sanskom Mostu, preostalo u resursima još približno 15 miliona tona boksita. Proizvodnja rude i koncentrata aluminija su zabilježili obim od 1,3 miliona tona u 2022. godini.

Rezerve cinka i olova od po 56 miliona tona su raspoređene u geografski rasprostranjenim pojavama i utvrđenim ležištima. Operativni rudnici su u Srebrenici u entitetu Republika Srpska (RS) i Olovu, u entitetu Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH), te projekti u razvoju Rupice i Veovača u Varešu. Proizvodnja olovnih ruda i koncentrata u 2022. godini iznosila je skromnih 9000 tona, dok je proizvodnja cinkovih ruda i koncentrata iznosila 15 tona. Obzirom na utvrđene i potencijalne rezerve, postoji ozbiljan potencijal za razvoj ovih mineralnih sirovina.

Potencijalna nalazišta litija se nalaze na sjeveru, srednjoj i istočnoj BiH, no potrebno je provesti dodatna istraživanja po pitanju koncentracije i u kontinuitetu rudnog tijela. Firma Arcore AG je sprovela istraživanja i procijenila da se na području Lopara i Ugljevika nalaze rezerve od 1,5 miliona tona litij karbonata (pored 94 miliona tona magnezijum sulfata i 17 miliona tona bora).

“Istraživanja litijuma, kao i srodnih kritičnih mineralnih sirovina se obavljaju i u sklopu preliminarnih geoloških istraživanja u Čajniču, Jezeru i Šipovu, a interes za istraživanje je iskazan u nizu drugih općina kao što su Ugljevik, Bijeljina, Zvornik i Brčko”, navodi se u analizi.

Resursi magnezijuma u BiH se nalaze u malim i napuštenim depozitima u RS-u kao što su Čelinac, Teslić i Rudo. Potrebna su detaljna istraživanja za preciznije procjene njihovog potencijala. Kompanija BH Magnezij i Minerali d.o.o. članica grupacije MFE “Magnezij za Evropu” pokrenula je projekat izdvajanja Magnezija iz kamena dolomita, koji je već eksploatiran na području Kupresa.

Resursi i pojave mangana su raspoređeni širom BiH sa nekoliko malih depozita, uključujući lokacije Banja Luka, Čelinac, Rudo i Gacko u RS-u, te Bužim, Velika Kladuša, Čevljanovići, Konjic i Vareš u FBiH. Rudnik Popović Polje je jedini trenutno povremeno operativan. Posebno se izdvajaju depoziti mangana u Velikoj Kladuši i Čevljanovićima, sa potencijalnim rezervama do 9 miliona tona, što predstavlja značajne vrijednosti zbog visokog sadržaja mangana.

Rezerve antimona su procijenjene na 200.000 tona, s primarnim nalazištima u Čemernici (općina Fojnica) i pratećim pojavama uz eksploataciju olova, cinka i srebra u Srebrenici i Varešu (rudnik Rupice)12. Također je vidljiv značajan potencijal za plemenite i rijetke metale, uključujući zlato, nikl i kobalt. Utvrđene rezerve zlata nalaze se u Fojnici, Kreševu, Gornjem Vakufu, te riječnim slivovima rijeka Lepenice, Lašve i Fojnice.

Potencijalne rezerve nikla i kobalta iznose oko tri miliona tona u blizini Živinica, kao i na sjevernim obroncima planine Ozren. Prema nezvaničnim informacijama Klix.ba, određena istraživanja provode se i na području ove planine.

Pročitajte i ovo

Konaković uputio protestnu notu Srbiji nakon što je srbijanski ministar sjedio prilikom intoniranja himne BiH

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio je protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije …