fbpx
Petak , 13 Decembra 2024

Građani BiH od naredne godine u EU će moći ući samo sa online potvrdom

Naglasili su da ETIAS ne uvodi obaveze poput onih posjedovanja vize i putnici iz zemalja za koje je omogućen bezvizni režim putovanja u EU, uključujući i iz Bosne i Hercegovine, i dalje će moći putovati bez vize

Građani BiH će od naredne godine u EU moći putovati samo ako prije polaska popune elektronski obrazac i plate jednokratnu naknadu od sedam eura, piše Akta.

Naime, tada na snagu stupa ETIAS, Evropski sistem za putovanja i autorizaciju, koji je već nekoliko godina u pripremi i više puta je odgađana njegova primjena, ali u EU tvrde da su konačno završeni svi postupci i da sistem može početi da funkcioniše bez smetnje.

“Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) bit će automatizovani elektronski sistem koji omogućava ulazak i vodi evidenciju o posjetiocima iz zemalja kojima nije potrebna viza za putovanje u Schengen zonu. Očekuje se da će sistem postati operativan 2023. godine”, kazali su portal Akta.ba iz Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH.

Naglasili su da ETIAS ne uvodi obaveze poput onih posjedovanja vize i putnici iz zemalja za koje je omogućen bezvizni režim putovanja u EU, uključujući i iz Bosne i Hercegovine, i dalje će moći putovati bez vize.

“Državljani trećih zemalja kojima nije neophodna viza za putovanje u Schengen zonu trebat će prije puta podnijeti zahtjev za odobrenje putovanja jednostavnom procedurom korištenja ETIAS web stranice ili mobilne aplikacije i za to će morati platiti naknadu u iznosu od 7 eura, a dobijeno ETIAS odobrenje važit će tri godine”, pojasnili su.

Efikasnija i brža procedura kontrole na granicama je svakako jedna od glavnih prednosti ovog sistema, koja će putnicima olakšati putovanje.

“Neke od pogodnosti ETIAS-a uključuju efikasnije i brže procedure kontrole na granicama, manje birokratije, manje kašnjenja i odgađanja za putnike, bolju sigurnost, poboljšanu prevenciju ilegalnih migracija kao i efikasnije procedure upravljanja granicama općenito”, rekli su.

Iz Evropske komisije su pojasnili da informacije koje prikupljaju će omogućiti da uz pomoć ETIAS-a unaprijed verifikuju potencijalne bezbjednosne rizike.

“Informacije koje prikupljamo će omogućiti da uz pomoć ETIAS-a unaprijed verifikujemo potencijalne bezbjednosne rizike, ilegalne migrante i moguće zaraze, a da pritom u potpunosti poštujemo principe ličnih prava i zaštite informacija”, kažu oni.

Ističu da će građanin koji bude htio da putuje u EU morati da popuni online obrazac, a sistem će automatski uporediti podatke s evropskim bazama.

“Odobrenje će u najvećem broju slučajeva biti izdato unutar nekoliko minuta, a u rijetkim slučajevima, kada su potrebne dodatne provjere, izdavanje dozvole može potrajati do 30 dana”, naglasili su.

Inače, ETIAS je samo nastavak jačanja sistema prikupljanja informacija o svim osobama koje ulaze u EU, koji je započet uvođenjem biometrijskih pasoša. Podsjećanja radi, kada su građanima BiH ukinute vize 2010. godine, uslov je bio da građani nabave biometrijske pasoše, bez kojih bi i dalje morali podnositi zahtjeve za vize u ambasadama zemalja EU u Sarajevu. S ETIAS-om sistem će u potpunosti biti zaokružen jer će nadležni organi EU povezati podatke biometrijskih pasoša sa novim sistemom.

Fokus.ba

Pročitajte i ovo

Savjetnik za vjerska pitanja Ambasade Turske posjetio mekteb Čaršijske džamije u Fojnici

Savjetnik za vjerska pitanja Ambasade Turske posjetio mekteb Čaršijske džamije u Fojnici Danas je mekteb …