fbpx
Srijeda , 22 Januara 2025

Bošnjaci Kiseljaka sjećaju se strašnih zločina koje je HVO počinio u junu ‘93. godine

Bošnjaci sela Grahovci, Han Ploča, Tulica i Radanovići u općini Kiseljak ovih dana prisjećaju se strašnih zločina koje su u ovome kraju u junu 1993. godine počinile jedinice Hrvatskog vijeća odbrane (HVO).

Komanda HVO-a u Kiseljaku tada je postavila ultimatum o bezuslovnoj predaji cjelokupnog muslimanskog stanovništva i pripadnika Armije RBiH, koji su se nalazili u ovim selima. U to vrijeme, u njima je živjelo više od 1.000 ljudi, kako mještana, tako i izbjeglica koje su pobjegle od srpske vojske. Nakon što na ultimatum nije odgovoreno, jedinice HVO-a iz Kiseljaka i Kreševa napale su ova sela, u čemu su im pripomogle i jedinice srpske vojske iz pravca Rakovice.

Monstrumi nisu poštedili ni djecu

Nakon što su ušle u sela, jedinice HVO-a su od 12. do 16. Juna ‘93. godine počinile stravične zločine. Zarobljeno je i ubijeno 78 osoba, od kojih su većina bili civili, stare i iznemogle osobe, teški invalidi, žene, pa čak i djeca od 13 godina. S njima je bio i imam džemata Han Ploča Omer ef. Drkić.

U logore u Kiseljaku odvedeno je više od 400 osoba, gdje su premlaćivani, odvođeni na prisilni rad na prvim borbenim linijama i na mnoge druge načine su maltretirani. U selu Tulica spaljena je skoro polovina kuća, a selo Grahovci je spaljeno do temelja.

U selima Tulica i Radanovići spaljeni su mektebi, a na Han Ploči minirana je i spaljena džamija, koja je sagrađena 1878. godine. Preživjeli svjedoci pričaju da su zločinci, dok je džamija gorjela, igrali kolo i veselili se u džamijskom haremu, proslavljajući svoj zločin. Poslije zločina, komanda HVO-a je angažovala posebnu jedinicu koja je imala za cilj uklanjanje dokaza o zločinu.

Sva tijela ubijenih, a koja nisu izgorjela u spaljenim kućama su ukopavana u pojedinačne i grupne grobnice, ili su uklonjena. Do danas još nije poznato gdje su ukopani ili sklonjeni ostaci još 38 osoba, među kojima je i mjesni imam Omer ef. Drkić, potvrdio nam je njegov sin, hfz. Abdul – Aziz Drkić, koji je angažiran na obilježavanju godišnjice ovih zločina.

“Prije godinu i po pronađene su ljudske kosti, četiri-pet skeleta, ali nemoguće ih je identificirati. Kako nam je rečeno, HVO je koristio neke tečnosti za spaljivanje tijela, tako da DNK analiza više puta nije uspješna”, kaže Drkić.

Kako podcrtava, porodice su razočarane neprocesuiranjem velikog velikog broja odgovornih za ove zločine. Do sada je kažnjen samo Miroslav Anić – Firga, ratni komadant voda u Specijalnoj jedinici Maturice, HVO-a. On je ubio 15 muslimana, a veliki broj od njih se i danas vode kao nestali. On je 2011. priznao je krivicu i napravio sporazum sa Tužilaštvom te mu je izrečena kazna od 15 godina zatvora.

Pravda nije zadovoljena

Kako nam priča Abdul – Aziz Drkić, dio sporazuma je bio da će zločinac svjedočiti protiv drugih počinilaca i naredbodavaca, ali to se danas nije desilo.

“Tražili su saglasnost porodica, smo išli s povjerenjem u Tužilaštvo, da pristanemo na minimalnu kaznu od 15 godina za 15 ljudi koliko je rekao da je ubio, uz obećanje da će svjedočiti protiv ostalih počinilaca. Međutim, Tužilaštvo nikada ništa nije uradilo, ništa se po tom pitanju nije desilo, iako je sasvim jednostavno utvrditi komandnu odgovornost, vrlo lako bi se mogli tražiti osumnjičeni. Dobili smo informaciju da je slučaj “spušten” na Kantonalni sud u Novom Travniku…”, kaže Abdul – Aziz Drkić.

Udruženje poginulih i nestalih Han Ploča 1993. centralni program obilježavanja godišnjice ovih zločina pripremilo je za nedjelju, 13. juna, u haremu Šehidske džamije u Han Ploči. Priredili su i druge događaje, pa je danas organizirana memorijalna šetnja od Šehidske džamije u Han Ploči do spomen-obilježja u Grahovcima, u kojoj je učestvovalo 150 osnovaca iz Kiseljaka. Priređen je i historijski čas.

Klix.ba

Pročitajte i ovo

Predloženo da se nedjeljom zabrani rad kladionica u FBiH

Zastupnik Demokratske fronte u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Dennis Gratz uputio je …