fbpx
Ponedjeljak , 12 Maja 2025

Analiza TI BiH potvrdila transparentan rad i veliki uspjeh BH Pošte

Brojni mediji danas su prenijeli analizu portal Trensparentno.ba o tome kako rade poštanski operateri u Bosni i Hercegovini: BH Pošta, Pošte Srpske i Hrvatska Pošta Mostar.

U moru sanzacionalnih naslova koji su pratili analizu, potpuno je izostavljena suština koja zapravo govori da BH Pošta Sarajevo, ne samo da nema značajnih propusta u radu, već i bilježi veliki uspjeh. I dok su revizje ukazale na brojne nepravilnosti u Poštama Srpske i HP Mostar, za BH Poštu se konstatuje da je zadržala pozitivno poslovanje i da uveliko uspješnije posluje u odnosu na ostala dva javna poštanska operatera.

Dodaje se i da su prihodi porasli za više od pet miliona KM, a ukupna neraspoređena dobit ovog preduzeća po poslednjem izvještaju premašuju 26,6 miliona KM. Rast prihoda BH Pošta duguje viziji menadžmenta na čijem je čelu Mirsad Mujić, koji je u ovu javnu kompaniju konstantno povećavao broj usluga koje se pružaju, naročito u segmentu brze pošte. Tako primjerice, usluga PostExpressa sada ima godišnji rast od skoro 100%.

U analizi portal Trensparentno se konstatuje da dio dobiti BH Pošta svake godine se podijeli udruženjima, sportskim klubovima i vjerskim zajednicama. To zapravo ukazuje i na društvenu odgovornost kompanije koja je pokazana i u vrijeme pandemije tokom koje je 500.000 KM data pomoć za 199 prijavljenih projekata na javni oglas iz oblasti sporta, kulture, socijalne pomoći i humanitarne aktivnosti. Tri najveće donacije upućene su Zemaljskom muzeju BiH, Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari i JU Bolnica Travnik, za koje se ni u kojem slučaju ne može reći da se radi o “raznim udruženjima”.

S druge strane, za razliku od BH Pošte, ,,,Hrvatska pošta“ d.o.o. Mostar potrošila je 166.000 KM za iznajmljivanje vozila, proslavu i školovanje predsjednika uprave, dok su ,Pošte Srpske“ a.d. Banja Luka vršile prekomjerna zapošljavanja i iskazale milionske gubitke.

 

Biznis.ba

Pročitajte i ovo

Konaković uputio protestnu notu Srbiji nakon što je srbijanski ministar sjedio prilikom intoniranja himne BiH

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio je protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije …