fbpx
Srijeda , 24 Aprila 2024

Švedska neće vakcinisati djecu protiv COVID-19

Švedska vlada neće preporučivati vakcinu protiv koronavirusa mlađim od 18 godina.

Djeca virus prenose na ograničeni način tako da im vakcina nije potrebna, smatraju švedski eksperti.

S druge strane, zdravstvene vlasti Švedske preporučuju vakcinu odraslim osobama, posebno onima koje su osjetljiva grupa i starijima, prenosi Tanjug.

Glavni švedski epidemiolog Anders Tegnel objasnio je da Švedska funkcioniše po principu dobrovoljne vakcine, a tako je bilo i za vrijeme prošlih pandemija kada je vakcinisan veliki broj ljudi.

“Vjerovatno samo imali najveći procenat vakcinisanih na svijetu. Na početku neće biti najrelevantnije vakcinisati djecu, nego one koji su rizična grupa – starije i one koji sa njima rade”, rekao je Tegnel.

Još nejasno da li funkcioniše švedski model

Dok su u većini evropskih zemalja od početka pandemije COVID-19 na snazi bile vrlo restriktivne protuepidemijske mjere, vlasti u Švedskoj su primjenjivale kontroverzni, znatno blaži pristup, pa je tamošnje stanovništvo bilo suočeno sa malim brojem ograničenja u svakodnevnom životu.

Stopa smrtnosti od COVID-a 19 u odnosu na broj stanovnika u Švedskoj je usljed toga tokom proljeća bila znatno viša nego u drugim nordijskim zemljama, naročito zbog prodora korona virusa u domove za stare, a za istragu o tome zadužena je specijalna vladina komisija.

Međutim, porast broja zaraženih u Švedskoj danas je jedan od najnižih u Evropi, u situaciji kada se veliki dio Starog kontinenta ponovo suočava sa izrazitijim širenjem zaraze.

Konkretno, broj novih slučajeva COVID-a 19 na 100.000 stanovnika u Švedskoj je u protekle dvije sedmice iznosio 30,3, dok je u Španiji on bio 292,2, a slijede Francuska (172,1), Danska (69,2) i Velika Britanija (61,8).

Ipak, kako navodi AP, i dalje nije jasno da li švedski model borbe protiv pandemije funkcioniše, a glavni švedski epidemiolog Anders Tegnel ponavlja da je još rano za zaključke, budući da se evropske zemlje nalaze u različitim fazama pandemije.

I pored toga, predstavnica regionalne kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu Catherine Smallwood smatra da Švedskoj valja priznati da je za sada izbjegla novi porast broja slučajeva kakav je zabilježen u nekim zemljama zapadne Evrope.

“Mislim da to pruža određene pouke”, kaže Smallwood.

Tegnel ne isključuje mogućnost da Švedsku pogodi drugi val COVID-a 19, naročito zbog povratka djece srednjoškolskog uzrasta u školske klupe, i ističe da nadležni treba da budu oprezni i reaguju na prvi znak širenja zaraze kako bi poduzeli mjere za sprečavanje njene eskalacije.

Kako navodi AP, švedski stručnjaci smatraju da će se, umjesto sveobuhvatnog novog udara pandemije, u toj zemlji pojavljivati lokalna žarišta protiv kojih se valja boriti ciljanim mjerama.

Pročitajte i ovo

Fojničanin Danis Hasanhodžić – Mladi borac sa velikim snovima

U srcu Bosne, rođen je budući šampion – Danis Hasanhodžić. Sa samo šest godina, Danis …