Kako je kazao, predstavnici sindikata informirani su o situaciju u oblasti zdravstva kada je riječ o epidemiji novog koronavirusa, kao i o ekonomskom stanju u SBK.
“Budžet značajno pada i stanje trenutno nije optimistično i naravno da smo svi zabrinuti. Za obrazovanje smo rekli da se evidentiraju svi prekovremeni sati, ali da moraju imati obrazloženje zbog čega. Također, u obrazovanju su imali evidenciju toplih obroka i rekli smo da nije problem i da će ići, dva do tri dana nakon plate, i razlika za one koji su radili od kuće”, dodao je.
Naglasio je da će daljnje odluke Vlada donositi u dogovoru sa sindikatima.
Na pitanje novinara da prokomentira reakcije koje je izazvala njegova nedavna izjava da će i zdravstveni djelatnici morati snositi teret krize, Lendo je kazao da niko javnosti nije prenio informaciju da je jedan od sindikata u zdravstvu tražio povećanje plata.
“U ovakvom trenutku, smatram da to nije ni moralno ni dobro, iako rade važan zadatak. Ponavljam, naš kanton je imao sreću, dobre mjere i naši zdravstveni radnici u ovom trenutku nisu izloženi pritisku posla, pa i oni moraju osjetiti težinu situacije. Niko nije željan da smanji platu bilo kojem sektoru. Ukoliko se fond bude dobro punio imat će punu platu, a ukoliko ne, odlučit ćemo zajedno s rukovoditeljima javnih ustanova u kojem obimu će one moći biti isplaćene. Moja procjena je da će i prihodi fonda padati”, kazao je Lendo.
Predstavnici sindikata koji su sudjelovali na sastanku naveli su da su zadovoljni ishodom današnjih pregovora, ali da su i dalje na oprezu.
Predsjednik Samostalnog sindikata policije i zaposlenika MUP-a Dragan Škulj kazao je novinarima da su se policijski službenici odrekli naknade za prekovremene sate te time pokazali spremnost da snose dio tereta krize.
“Želimo sudjelovati u snošenju teških posljedica krize, samim tim što nismo pisali prekovremeni rad. Neki naši službenici imaju i 100 prekovremenih sati, obim posla im je povećan za 75 posto, te u takvim okolnostima nećemo pristati na bilo kakvo smanjenje plate. Poduzet ćemo sve mjere da do toga ne dođe”, kazao je Škulj.
Najveći dio budžeta SBK-a, odnosno oko 62 posto, namijenjen je za plate, naknade i doprinose više od 5.300 uposlenih u javnom sektoru.