Slučaj je Tužilaštvu TK prijavio E.I., suprug preminule porodilje, a kako je potvrđeno za Klix.ba, istražitelji su već izuzeli medicinsku dokumentaciju iz spomenute klinike.
Po naredbi kantonalnog tužioca već je izvršena obdukcija preminule žene iza koje je ostao tek rođeni sin, međutim, kako nam je potvrđeno iz Kantonalnog tužilaštva u Tuzli, ovoj pravosudnoj instituciji zvaničan nalaz koji potvrđuje tačan uzrok smrti dosad nije stigao.
Informacija o smrti pacijentice podigla je na noge zaposlenike UKC-a u Tuzli, a menadžment ove zdravstvene ustanove izdao je naredbu na osnovu koje je formiran stručni tim koji utvrđuje sve okolnosti koje su dovele do fatalnog ishoda jednog poroda, kao i eventualne odgovornosti ljekara.
Prema riječima vršioca dužnosti generalnog direktora UKC-a Tuzla Vahida Jusufovića, stručni tim jučer je saslušao 20 osoba koje su uključene u ovaj medicinski slučaj, a do kraja radnog dijela petka komisija će donijeti svoje stručno mišljenje, uz iznošenje prijedloga koraka za dalji tok rješavanja predmeta.
On je kazao da je prema zakonskim procedurama ovaj tim u mogućnosti utvrditi eventualne organizacijske i stručne propuste. Ukoliko se dokaže greška ljekara i ostalog medicinskog osoblja, svi oni će, prema Jusufovićevim riječima, odgovarati u skladu sa zakonom, a jedna od mjera je i suspenzija sa radnog mjesta.
“Ovim putem želim izraziti žaljenje i saučešće porodici preminule gospođe, njenom mužu i ne znam šta da kažem za njeno dijete koje je ostalo bez majke. Nastojat ću u punom kapacitetu, skupa sa menadžmentom i zaposlenicima UKC-a Tuzla, učiniti sve kako se ovakve stvari više ne bi dešavale”, kazao je Jusufović koji je ustaknuo da je pacijentica u tuzlanskoj bolnici provela četiri dana.
Ljekari i ostalo medicinsko osoblje koje je vodilo slučaj vezan za 20-godišnju B.I. iz Srebrenika i dalje se nalaze na radnim mjestima, što je potvrdio Jusufović.
On je istakao da je preliminarni nalaz obdukcije već dostupan, ali da nije u mogućnosti reći uzrok smrti koji je naveden u tom medicinskom dokumentu jer je predmet preuzelo Kantonalno tužilaštvo u Tuzli.
S druge strane iz ove pravosudne institucije nam je potvrđeno da zvaničan dokument do njih još uvijek nije stigao.
Loš glas Kliniku za ginekologiju i akušerstvo u Tuzli prati već tri decenije, a građani su nerijetko upućivali pritužbe na rad medicinskog osoblja. Jusufović kaže da smrt spomenute pacijentice predstavlja vrh ledenog brijega koji se vuče već 30 godina, a krajnje je vrijeme da se to promijeni.
Istakao je da je mnogo pritužbi, optužbi, sudskih procesa, otkaza, tučnjava i dolazaka policije u tu kliniku i oni se više ne mogu trpjeti.
“O ovoj priči ne da znaju samo zaposlenici UKC-a Tuzla, već i cijeli Tuzlanski kanton. Ne zna se koliko je puta tamo intervenisao MUP TK, tamo su tukli doktore, oni su napuštali kliniku, a bilo je i međusobnih optužbi za seksualno zlostavljanje. Na toj klinici ima mnogo vrhunskih stručnjaka, medicinskih sestara i predanih ljudi, ali očigledno je da duži vremenski period tu vladaju poremećeni kolegijalni i međuljudski odnosi. Ne mogu reći da su oni direktan uzrok izgubljenog života pacijentice, ali su sigurno u genezi problema bili veoma bitni. Mislim da je vrijeme da se tu stavi tačka na priču”, kazao je vršilac dužnosti generalnog direktora UKC-a Tuzla.
Načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo trenutno je prof. dr. Dženita Ljuca, a Jusufović je rekao da je pored njega kao direktora cijele ustanove, najodgovornija načelnica klinike.
Ministarstvo zdravstva TK još uvijek nikakvu zvaničnu predstavku nije dobilo vezano za spomenuti slučaj, ali po saznanju iz medija vezano za smrtni ishod pacijentice upućen je dopis tuzlanskom UKC-u s ciljem izvještavanja o cjelokupnom događaju.
“Potcrtavam, molim, apelujem i tražim od svih onih koji su u bilo kojem slučaju bili ikada zakinuti u smislu pružanja usluga iz obavezne zdravstvene zaštite, ili je ne daj Bože dolazilo do ovakvih posljedica i ranije, da kontaktiraju nas u ministarstvu, ili Skupštinu TK. Jer, samo u tom slučaju, s pismenom predstavkom i obraćanjem mi možemo reagovati, a po principu ‘rekla-kazala’ ne možemo ništa učiniti”, kazala je ministrica zdravstva TK Dajana Čolić.
Duboko ogorčen posljednjim slučajem u Klinici za ginekologiju i akušerstvo UKC-a u Tuzli, predsjednik Skupštine TK Žarko Vujović kaže da pored stručnjaka koji djeluju, u ovoj klinici postoji i grupa onih koja je rad ovog odjela srozala na najmanje moguće grane.
“Ta žena je došla zdrava u bolnicu, donijela je na svijet zdravo dijete, a danas joj je sahrana. Tu nema trunke opravdanja za propust. Ne mogu da se otrgnem od pomiješanosti osjećaja onih koji će sutra dovesti svoje supruge i sestre u tu kliniku, a on se sastoji od radosti jer na svijet dolazi jedan novi život i bojazni šta će se desiti za dan ili dva. U ime rukovodstva Skupštine TK od nadležnih tražim da preduzmu sve aktivnosti koje su u njihovoj nadležnosti, a kako bi se preispitao rad ove klinike, ne samo zbog ovog slučaja, već i pritužbi građana”, kazao je Vujović.
Iz Skupštine TK su pozvali na to da se protiv odgovornih, ukoliko oni budu utvrđeni, primjenjene narigoroznije zakonske mjere.
Na nadležne su apelovali i da izvrše provjere svih arhiva, s ciljem eventualnih utvrđivanja i ranijih nepravilnosti u medicinskom radu, kako se ne bi ponavljali slični slučajevi, a Klinika za ginekologiju i akušerstvo došla na onaj zdravstveni nivo na kojem treba biti.