Bosanskohercegovačka industrija namještaja iz Fojnice „MS&WOOD“ (Majstori i drvo) i ove godine je organizirala uklanjanjem ambrozije na području ove općine.
„MS&WOOD“ je o vlastitom trošku uklonila ovu štetnu biljku uz glavnu prometnicu u dužini 15 kilometara od Fojnice do Fojničkog raskršća, odnosno do Kiseljaka.
– Na području općine Fojnica uočene su velike površine na kojima je ova štetna biljka. Riječ je o prije svega privatnim parcelama, i mi ovom prilikom pozivamo vlasnike tih parcela, sve institucije, kompanije i građane da se pridruže ovoj akciji i da nastave sa čišćenjem ambrozije, ističu u MS&WOOD.
Ambrozija se smatra najvećim neprijateljem osoba koje boluju od alergijskih oboljenja, s obzirom na to da je njen polen najjači polenski alergen.
Kao manifestacija alergije javlja se crvenilo očiju, suzenje, začepljenje nosa, svrab u nosu, kihanje, kašalj, otežano disanje, astma i promjene na koži i probavi.
Pretpostavlja se da je samo u Bosni i Hercegovini na ambroziju alergično od 10 do 20% stanovništva. Štaviše, u Semberiji se nalazi najveća koncentracija ambrozije u Evropi.
(Fojničke parcele obrasle ambozijom koje su sada očišćene)
Štetne posljedice alergije koje izaziva ambrozija traju oko četiri mjeseca godišnje, za koje vrijeme kod oboljelih je izraženo umanjenje fizičke sposobnosti.
Možemo samo pretpostaviti koje troškove i štete država i društvo mora snositi zbog ambrozije.
U Federaciji Bosne i Hercegovine, doneseno je Uputstvo o načinu izvršavanja mjera obaveznog uništavanja ambrozije i Odluka o mjerama za sprječavanje širenja i uništavanje ambrozije kojima se nalaže svim pravnim i fizičkim osobama uništavanje ambrozije.
Najdjelotvorniji pristup suzbijanju ambrozije uključuje mehaničke, agrotehničke i hemijske mjere suzbijanja. Prijedlog za suzbijanje ambrozije je da svako iskorijeni ovu štetnu biljku sa svog posjeda ili da u protivnom plati kaznu.
Razloga za rasprostranjenost ambrozije ima više. Prije svega, biljka ima ogroman reproduktivni potencijal. Jedna biljka može da donese i do 8.000 sjemenki koje ostaju u zemljištu i do 40 godina. Ovoj biljci pogoduju gotovo svi tipovi zemljišta i u našem klimatu ona ima izuzetno povoljne uslove za širenje.
(Ambroziju je najlakše prepoznati po njezinim nazubljenim listovima – Lijevo na slici je ambrozija, a desno njen dvojnik pelin)