Mlin (od latinskog molinum – mljeti) je naziv za uređaj (stroj), ali i za industrijski pogon za drobljenje – mljevenje raznih materijala s kao što su:razni zrnati plodovi (žito, kahva, maslina), ali i minerala poput uglja, kamena i drugih sličnih drobljivih materijala.
Postoje različiti tipovi mlino u zavisnosti od energije koja ih pokreće. Na bosanskohercegovačkom području, najčešći mlin je vodenica, odnosno mlin koji se pokreće snagom vode.
Prema zapisu iz 1909. godine, na području Fojnice je bilo 29 mlinova dok danas ih ima svega 4 u fojničkoj čaršiji.
Jedan od najinteresantnijih je onaj koji se nalazi u ulici Husni ef. Numanagića, mlin koji je bio u vlasništvu rahmetli brice Dibe, a danas je u vlasništvu porodice Šumež.
Ovaj mlin je specifičan jer voda ne teče više ispod njega. Kako su nam kazali, nekada je vještački napravljen rukavac rijeke Šćone koji je išao ulicom Husni ef. Numanagića i taj rukavac, popularno nazvani jaz, je pokretao mlin.
Drugi mlin se nalazi u Ragalama i vlasništvo je Ismeta Pugonje i novije je izgradnje.
Treći mlin se nalazi u Gornjoj Mahali, preko puta kafane Stari mlin. Ni ovaj mlin nije više u funkciji, a zadnji čovjek koji je u njemu radio jeste rahmetli Ibrahim Berbić.
I četvrti mlin se nalazi u ulici Zahrastin. Vlasništvo je porodice Salihagić i također, više nije u funkciji.