Nakon obilaska lokaliteta, informacija je proslijeđena nadležnom Kantonalnom zavodu za njegovu zaštitu.
Tokom zemljanih radova u dvorištu privatne kuće u Gračanici kod Bugojna pronađeno je nekoliko grobnica.
Za iste se sumnja da potječu iz srednjekgvijeka. I ovo vrijedno arheološko otkriće pokazalo je sve nedostatke sistema, koje nije u stanju adekvatno zaštititi kulturno naslijeđe.
U toku građevinskih radova u dvorištu porodične kuće vlasnike je iznenadila neobično tvrda podloga. Otkopavajući dalje naišli su na grobnice s poklopcima oblikovanim u formi ljudskog tijela, za koje su odmah pretpostavili da se radi o značajnom arheološkom otkriću, te alarmirali nadležne.
- Htjeli smo iskopati jednu sondu za gromobran, pa smo na jednom dijelu naišli na lobanju. Kada smo krenuli kopati dalje naišli smo na neki ogroman kamen, to nas je iznenadilo – priča Armin Velić.
- Radi se o srednjovjekovnim ukopima u vidu kamenih sarkofaga i u vidu grobova čije su stranice postavljene na dvije vode, imitirajući krov kuće, odnosno, vječni dom pokojnika. Radi se najvjerovatnije o dječijim grobovima – objašnjava Ajla Sejfuli, arheologinja u Javnoj ustanovi Zavičajni muzej Travnik.
Sarkofazi koji se vežu za 14. i 15. stoljeće posebno su karakteristični za srednju Bosnu. Radi se o izuzetnom otkriću, tvrdi struka, jer se u blizini nalazi i srednjovjekovni grad Susid.
Inače, općina Bugojno bogata je i nekropolama stećaka. Do sad ih je na ovom području pronađeno više od 200. No nije prvi put da nalazišta na ovom kantonu godinama ostanu nezbrinuta. Problem je u nedostatku interventnih sredstava za te namjene, tvrde nadležni. Na međunarodne projekte, preko kojih nerijetko osiguraju sredstva, nekad čekaju godinama.
- Želja moje porodice je da to izmjeste, da to uradi struka na način na koji to treba da se zbrine, da se odnese, da se ovo očisti – kaže vlasnik parcele Nihad Velić.
- Kad su ovakvi slučajevi u pitanju, kad se nešto otkrije, kad treba reagovati vrlo brzo, tu su ruke svezane svim institucijama, jer takvih sredstava nema. To nije predviđeno ni u općinama, ni u muzejima, ni u kantonima. Lokalitet je otvoren dok se ne iznađu bilo kakva sredstva – ističe Sejfuli za Federalna.ba.
Nakon obilaska lokaliteta, informacija je proslijeđena nadležnom Kantonalnom zavodu za njegovu zaštitu.
U dogovoru s njima i Općinom Bugojno, iz Muzeja se nadaju da će iznaći potrebna sredstva da bi ovo otkriće na adekvatan način bilo istraženo i zaštićeno te prezentirano javnosti.