Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu nedavno je uspješno izvedena transplantacija bubrega u kojoj je punica donirala bubreg svom zetu.

Oboje su dobro. Punica je već otpuštena iz bolnice, a zet se uskoro otpušta – rekao je dr. Damir Rebić, nefrolog KCUS-a.

Ova transplantacija je prva takve vrste u BiH – punica svom zetu. Prije nekoliko mjeseci, sličan slučaj desio se kada je svekar darovao bubreg snahi.

Operacija na KCUS-u: Punica donirala bubreg zetu

Svaka transplantacija nosi emociju, ali ovakvi nesrodni slučajevi dodatno pokazuju snagu ljudske dobrote – ističe Rebić.

KCUS je trenutno lider u broju transplantacija u BiH, a sljedeće sedmice planirana je još jedna – tzv. preemptivna transplantacija. Mladom pacijentu, prije nego što krene na dijalizu, majka će darovati bubreg.

Pacijent je već bio pripremljen, nismo gubili vrijeme. On neće osjetiti traumu dijalize, već će nastaviti život bez prekida – objašnjava Rebić.

Do sada je u 2025. godini u KCUS-u urađeno 9 transplantacija. Prošle godine bilo ih je 17 – od čega 8 kadaveričnih (od preminulih donora). Ove godine – nijedna.

Bez kadaverične donacije, sistem ne može opstati. Potrebna je jaka mreža, lanac u kojem nijedna karika ne smije ispasti – upozorava dr. Rebić.

Operacija na KCUS-u: Punica donirala bubreg zetu

Iako u BiH postoji federalna lista čekanja na kojoj se trenutno nalazi 217 pacijenata, Rebić tvrdi da je to daleko od realnog broja.

Imamo 2.700 ljudi na dijalizi. Realno, najmanje 600-700 njih ispunjava uslove za transplantaciju. Liste nisu ažurirane – kaže i dodaje da se često pacijenti šalju na transplantacije u inostranstvo – najčešće u Tursku, Hrvatsku ili Njemačku – ako se u BiH ne mogu izvršiti zbog složenih imunoloških ili hirurških prepreka.