fbpx
Ponedjeljak , 12 Maja 2025

Novi predator u Fojnici: U Prokosu automobil usmrtio šakala!

Mještane sela Prokos u općini Fojnica uznemirila je nesvakidašnja vijest: automobil je u poslijepodnevnim satima udario i usmrtio životinju za koju se, nakon stručne identifikacije, ispostavilo da je riječ o euroazijskom šakalu (Canis aureus moreoticus), vrsti koja do sada nije zvanično zabilježena na području Fojnice, pa čak ni šireg srednjobosanskog kraja.

Prema riječima lovaca, ovo je prvi dokumentovani slučaj prisustva ove vrste u fojničkom kraju, što izaziva zabrinutost među mještanima, ali i znatiželju među stručnjacima za divlje životinje.

Ko je zapravo euroazijski šakal?

Euroazijski šakal je podvrsta zlatnog šakala, srednje veličine, sličan lisici po izgledu, ali duži i zdepastiji. Težak je između 8 i 15 kilograma, sa zlatno-smeđim krznom i oštrim njušnim profilom. Živi pretežno u stepama, šumama i blizu vodenih površina, a poznat je po svojoj visokoj prilagodljivosti i sposobnosti da preživi u blizini ljudskih naselja.

U posljednjim decenijama šakal se sve češće pojavljuje na Balkanu, naročito u Hrvatskoj i Srbiji, ali se sada očigledno širi i prema središnjim dijelovima Bosne i Hercegovine.

Zašto je šakal opasan?

Ova vrsta se smatra predatorom oportunistom. Iako se uglavnom hrani sitnim glodarima, pticama, insektima i lešinama, šakal može predstavljati opasnost za domaće životinje, naročito ovce, koze, pa čak i perad, posebno ako se zatekne u blizini farmi. Poznato je i da može da prenosi opasne bolesti poput bjesnila, šuge i ehinokokoze, što dodatno zabrinjava stočare i vlasnike kućnih ljubimaca.

Osim što narušava prirodni balans u lokalnim eko-sistemima, dolazak šakala može ugroziti autohtone vrste poput lisice, jazavca i divlje mačke, jer se bore za iste izvore hrane.

Povodom ovog slučaja, izjavu za naš portal dao je dugogodišnji član Lovačkog društva “Divokoza” iz Fojnice, koji je među prvima izašao na teren:

“Kada smo dobili dojavu o udaru automobila, nismo ni slutili da se radi o šakalu. Na licu mjesta smo ustanovili da nije riječ o ni lisici ni psu, već o životinji koju do sada nismo imali na ovom području. Ovo je ozbiljan signal da se ova vrsta širi i prema našim krajevima. Već sada planiramo pojačano praćenje terena i postavljanje kamera kako bismo utvrdili ima li još jedinki u okolini. Upozoravamo mještane da ne prilaze divljim životinjama i da sve sumnjive pojave odmah prijave lovcima ili veterinarima.”

Šta dalje?

Lokalno lovačko udruženje najavilo je saradnju sa Zavodom za zaštitu prirode FBiH kako bi se ispitala mogućnost naseljavanja nove populacije.

O eventualnim daljim mjerama zaštite javnost će biti blagovremeno obaviještena.

Pročitajte i ovo

Konaković uputio protestnu notu Srbiji nakon što je srbijanski ministar sjedio prilikom intoniranja himne BiH

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio je protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije …