fbpx
Utorak , 29 Aprila 2025

Muslimani u BiH nisu Hamas – Dodik to zna, ali on bira da širi strah

Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS, kojeg potražuje pravosuđe naše zemlje, nastavlja s dehumanizirajućim narativima usmjerenim protiv Bošnjaka, bosanskohercegovačkih muslimana!

Širenja govora mržnje

Samo nekoliko dana nakon što je upotrijebio sintagmu “muslimanska jazbina”, dehumanizirajući muslimane i poredeći ih sa životinjama, Milorad Dodik je tokom odavanja počasti žrtvama različitih vjera i nacionalnih pripadnosti koje su ubijene u fašističkim logoru “Jasenovac”, na besraman način poručio “nema razlike između Hamasa i muslimana u Bosni i Hercegovini”. Time je nastavio kampanju govora mržnje, koja ima opasan sigurnosni potencijal.

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini među rijetkima je osudila ovaj opasni narativ. Indikativno je da plasiranje ovakvog narativa dolazi u isto vrijeme dok određeni krugovi u susjednoj Republici Hrvatskoj plasiraju (dez)informacije o navodnom tajnom sistematskom preseljavanju Palestinaca iz Gaze na prostore Bosne i Hercegovine, dovodeći to u kontekst s planom američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Plasiranje takvih špekulacija ima za cilj dodatno potaknuti strahove unutar naše zemlje i te strahove politički instrumentalizirati, te se direktno može dovesti u vezu i s djelovanjem obavještajne zajednice iz okruženja u Bosni i Hercegovini.

 

U razgovoru za portal Radiosarajevo.ba prof. dr. Armin Kržalić s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije komentira Dodikov narativ i njegove krajnje opasne ciljeve po stabilnost u zemlji.

“U zemlji koja još uvijek liječi rane iz devedesetih, riječi političkih lidera nisu bez posljedica. Kada Milorad Dodik povezuje muslimane Bosne i Hercegovine s Hamasom, on ne samo da narušava međuetničke odnose, već podstiče atmosferu straha, nepovjerenja i mržnje. Ovakva izjava direktno stigmatizira pretežno Bošnjake, jer se Bošnjaci nastoje predstaviti kao potencijalna prijetnja ili ekstremisti.

Time se produbljuju međuetničke i međureligijske tenzije, što odgovara njegovoj dugoročnoj politici udaljavanja RS od BiH. Dodik, na matrici presuđenog ratnog zločinca Karadžića pokušava predstaviti srpsku stranu kao “branioce” od islamskog ekstremizma, što je narativ kojim bi želio legitimizovati svoje političke poteze pred dijelom međunarodne zajednice”, govori profesor Kržalić.

Širenje islamofobije

Prema njegovim riječima, mržnja nije politika, mržnja je slabost

“Kad neko izjednači čitavu jednu vjersku zajednicu (muslimane u BiH) s ekstremističkom organizacijom poput Hamasa, to predstavlja širenje negativnih stereotipa i neopravdano kolektivno okrivljavanje. Time se muslimani prikazuju kao prijetnja samo na osnovu svoje vjere, što je klasičan oblik islamofobnog narativa. Ovakav izjava je u potpunosti suprotna s međunarodnim standardima poput: Akcionog plana UN-a za borbu protiv govora mržnje (2019); Europskog sud za ljudska prava (ESLJP); Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije; Organizacije za islamsku saradnju (OIC) i EU Okvirne odluku o borbi protiv rasizma i ksenofobije (2008) koja obavezuje države članice da krivično gone koji javnim izjavama podstiču nasilje ili mržnju prema grupama na osnovu vjere ili etničke pripadnosti”, dodao je sagovorik portala Radiosarajevo.ba.

Profesor Kržalić zaključuje da ovaj Dodikov slučaj nije izolovan incident.

“On u konkretnoj izjavi implicira da su svi muslimani u BiH povezani sa Hamasom, to nije samo politički nekorektno, već prema međunarodnim standardima ali domaćem zakonodavstvu može predstavljati govor mržnje, podsticanje na diskriminaciju i širenje islamofobije. Takve izjave narušavaju mir, povjerenje među narodima i temeljna ljudska prava, a direktno krše član 2. i 3. Ustava BiH: garantovanje ljudskih prava i zabranu diskriminacije”, upozorio je profesor Kržalić.

Radiosarajevo.ba

Pročitajte i ovo

Nekoliko beba koje su bile smještene na KCUS zbog infekcije izmještene su van BiH zbog liječenja

Nekoliko beba, koje su od januara bile smještene na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu zbog …