Najave poskupljenja koje su došle sa povećanjem minimalca izazvale su brojne reakcije u Bosni i Hercegovini.
U prodavnicama, cijena namirnica se konstantno koriguje, te se ista povećava. Građani nemaju drugog načina nego da sa zebnjom gledaju na lančana poskupljenja energenata i osnovnih namirnica, sa primanjima koja mogu pokriti sve manje troškova života.
Cijene namirnica, posebno osnovnih životnih proizvoda i energenata rastu, a građani se pokušavaju snaći u moru poskupljenja. Savez samostalnih sindikata BiH objavio je da sindikalna potrošačka korpa koju su izračunali za decembar 2024. godine iznosi 3.114,95 KM.
Podsjećaju da je prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za oktobar 2024. iznosila 1.415 KM (posljednji podatak objavljen od strane Federalnog zavoda za statistiku), dok je minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH 619 KM. Pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom iznosi 45,43 posto, a pokrivenost minimalnom platom 19,87 posto.
Prosječna plata ne pokriva ni polovinu potrošačke korpe
Portal Radiosarajevo.ba kontaktiralo je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (u daljem tesktu: SSS BiH) za komentar o trenutnom povećanju cijena životnih namirnica, potrošačkoj korpi, ali i uslovima sa kojima se građani/ke susreću, odnosno, kako isti preživljavaju.
“Kada je riječ o omjeru potrošačkih cijena i prosječne plate on je već godinama izuzetno negativan kada se gleda iz ugla radnika/ca. Naime, odavno prosječna plata ne pokriva ni polovinu potrošačke korpe. Međutom, ono što je još više zabrinjavajuće je to da je najniža plata u Federaciji BiH do donošenja posljednje odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati od 1.000 KM pokrivala tek petinu potrošačke korpe.
Novom odlukom će to biti trećina što je i dalje nedovoljno za normalan i pristojan život. Također, prilikom izračuna potrošačke korpe se ne uzimaju u obzir kreditna zaduženja građana, kao ni troškovi najma stambenog prostora jer je nemoguće doći do podataka koje bismo mogli redovno koristiti”, rekli su iz SSS BiH.
“Ako znamo da su rijetki građani naše zemlje koji nemaju bar jedno kreditno zaduženje te da veliki broj građana iznajmljuje stambeni prostor, onda je jasno da je omjer onoga što je neophodno za pokrivanje najosnovnijih životnih potreba jedne četveročlane porodice i onoga što je prosječna plata čak i mnogo negativniji nego što to sama potrošačka korpa pokazuje”, rekli su.
Poskupljenja sve veća i češća
Sve više je upozorenja da je povećanje cijena energenata i namirnica samo početak. Kako navode, uskoro ćemo svjedočiti talasu poskupljenja. Već od 1. januara su počele rasti i cijene komunalnih usluga u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine. Rast cijena ovih je dana primjetan i na tržnicama, a iz brojnih kompanija najavljuju i poskupljenje osnovnih životnih namirnica poput hljeba.
“Od pandemije COVID-19 pa do danas nikada ustvari nije zaustavljen trend poskupljenja. Svjedočili smo da su nam prodavani proizvodi uvezeni mjesecima prije pandemije po višestruko višim cijenama uz opravdanje da su porasli troškovi uvoza.
U konačnici, nažalost, u našoj zemlji se svaki izgovor koristi da bi se dodatno povećale cijene proizvoda. Posljednji primjer je i panika koja je zavladala zbog povećanja minimalne plate. Niko ne govori o tome da su cijene konstantno rasle, a plata stagnirala, posebno minimalna i niko se od, danas vrlo glasnih zagovornika stanja opće panike, nije pitao kako su radnici, penzioneri pa i najveći broj ukupnog stanovištva do sada kupovali bilo šta”, rekli su iz Saveza samostalnih sindikata BiH.
Važnost domaće proizvodnje
“Bosna i Hercegovina je mala zemlja, ali vrlo plodna i trebamo se okrenuti domaćoj proizvodnji, prije svega prehrambenih proizvoda. Tranparentnim ulaganjem u poljoprivredu, uvođenjem plavog dizela i diferencirane stope PDV bismo mogli za relativno kratko vrijeme stabilizovati cijene na tržištu i osigurati da svi građani mogu sebi priuštit osnovne prehrambene proizvode.
Moramo voditi računa o tome da odgajamo generacije djece čiji roditelji nisu u mogućnosti osigurati im kvalitetnu i zdravu prehranu. Borit ćemo se u budućnosti sa bolestima za koje smo mislili da su davno iskorijenjene u našoj zemlji. Naši penzioneri nisu zaslužili da žive ispod granice siromaštva nakon što su 40 i više godina marljivo radili i ulagali u ovu državu pa i u penzioni sistem. Treba samo malo volje i odlučnosti nadležnih da pokrenu reforme i da se ova zemlja postavi na noge i da bude zemlja u kojoj će i radnici i penzioneri i poslodavci živjeti dostojanstveno”, zaključili su iz Saveza samostalnih sindikata BiH.