fbpx
Srijeda , 22 Januara 2025

Rasulo na KCUS-u: Pacijenti u agoniji, termin za pregled čekaju duže od pola godine

Višemjesečne liste čekanja na preglede, nedostatak citostatika, opreme, repromaterijala, kadra, problemi su sa kojima se svakodnveno suočavaju pacijenti u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Oni koji zbog zdravstvenog stanja moraju često kod ljekara kažu kako bukvalno proživljavaju agoniju.

Na Pedijatrijskoj klinici nakon šest godina nestalo je reagenasa za CRP pa se krv, prema riječima i uposlenih i pacijenata, mora slati na DIP.

Redakciji Faktora javila se i pacijentica iz Sarajeva (ime i prezime poznato redakciji) navodeći da je kao teški hronični bolesnik, sa nekoliko bolesti, u junu na ultrazvučni pregled (UZV) naručena za juni 2025. godine.

– Obični UZV se čeka godinu dana i više. Mene su u junu ove godine naručili za juni iduće godine na UZV šaka i stopala. RTG je pokazao da su promjene od artritisa nastupile već, a za godinu dana, kada sam naručena na pregled, neću moći micati prstima. To je moje iskustvo, a stotine je takvih pacijenata. Imam mogućnost da odem kod privatnika i za pregled platim 320 KM, a onda da se prijavim u Zavod zdravstvenog osiguranja KS i čekam da mi refundiraju troškove ako budu imali. Živim od prosječne plaće i nemam 320 KM da platim jedan pregled i onda čekam da se neko smiluje i izvrši refundaciju. Hronični sam bolesnik, novac mi treba i za druge preglede, lijekove, hranu, režije – ispričala nam je sugrađanka.

Govore to iskustva pacijenata.

– Ništa elektronski ne funkcioniše kako bi trebalo. Uglavnom, nosate i dalje sa sobom papire jer kad tražite termin za neku pretragu ili vadite krv na DIP-u, i dalje morate sa sobom nositi papir i imati i elektronsku uputnicu – govori pacijentica iz KS (ime i prezime poznato redakciji), dok je druga ispričala svoje iskustvo:

– Bila sam kod porodičnog ljekara koji me je elektronski naručio na pregled kod specijaliste u KCUS-u. Otišla sam na zakazani termin, ali me nisu mogli naći u sistemu i samim tim nisam mogla ni izvršiti pregled. Na kraju se ispostavilo da je doktorica iz porodične medicine u domu zdravlja zaboravila poslati uputnicu, pa sad moram čekati da se vrati sa slobodnih dana kako bi to uradila. Slijedi mi ponovo nekoliko mjeseci čekanja. Nije problem kada niste težak bolesnik, ali kad se radi o ozbiljnoj stvari, tad vam je i dan godina – navela je pacijentica.

Kako bi im barem malo olakšali agoniju kroz koju prolaze u borbi sa bolešću i zdravstvenim sistemom, ministar zdravstva KS dr. Enis Hasanović još u aprilu obećao je građanima da više neće morati po nalaze u KCUS jer će im stizati na email ili Viber.

Hasanović je tada kazao “da se radi o danima kada će pacijenti dobiti tu uslugu”.

Sedam mjeseci poslije pacijenti i dalje moraju u KCUS po svoje nalaze.

Početkom jula Hasanović je za Faktor kazao da je Ministarstvo iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS dobilo odgovor da se obrati Agenciji za zaštitu ličnih podataka BiH.

– Vrtimo se ukrug jer postoji problem sa zaštitom ličnih podataka. Mi smo tražili od provajdera informacionog zdravstvenog sistema MEDIT i BERG da to osiguraju. Ja sam se nadao da će to biti riješeno u nekoliko dana, ali kod nas sve sporo ide. Ne odustajem, mi ćemo to riješiti, ali ne na Viber jer to ne dozvoljava Agencija za zaštitu ličnih podataka, nego će se moći porukom na email ili Viber dobiti link platforme gdje će u dogledno vrijeme biti dostupni nalazi pacijenata – rekao je Hasanović početkom jula.

Danas ministar kaže kako je frustriran jer problem još nije riješen.

– Do sada sam sa Zavodom zdravstvenog osiguranja imao nekoliko sastanaka jer su oni vlasnici elektronskog sistema. Provajderi su se navodno u dva navrata obratili Agenciji za zaštitu ličnih podataka i čekaju od njih dozvolu – navodi Hasanović.

Danas ministar kaže kako je frustriran jer problem još nije riješen.

– Do sada sam sa Zavodom zdravstvenog osiguranja imao nekoliko sastanaka jer su oni vlasnici elektronskog sistema. Provajderi su se navodno u dva navrata obratili Agenciji za zaštitu ličnih podataka i čekaju od njih dozvolu – navodi Hasanović.

Dodaje da pacijenti ne moraju po nalaz u KCUS jer se oni nalaze u njihovim kartonima i kod porodičnih ljekara.

– Neko ko je iz Hadžića ne mora otići u KCUS po nalaz, može ga uzeti kod svog porodičnog ljekara, jer oni stižu elektronski – dodaje Hasanović.

O listama čekanja za preglede u KCUS-u Hasanović kaže kako je na listu deficitarnih usluga stavio i ultrazvuk muskulo-skeletnih organa i dodaje da je nedostatak radiologa razlog duge liste čekanja na pregled.

– Mislim da je Zavod zdravstvenog osiguranja završio proceduru potpisavanja ugovora sa privatnim ustanovama u kojima će pacijenti besplatno vršiti one preglede za koje u KCUS-u postoje duge liste čekanja. Nije neko opravdanje, ali jučer sam vidio da u Londonu žene više od godinu dana čekaju na ginekološki pregled. Nemamo radiologa, niko ne može njihov posao raditi, Sarajevo jedino ima muskulo-skeletnog radiologa – kaže Hasanović i dodaje “da ako doktorica zaboravi poslati elektronsku uputnicu, to je ljudska greška, nije do sistema”.

Kaže kako je, nakon višemjesečnih sazivanja, konačno dobio spisak specijalizacija koje su poslane svim zdravstvenim ustanovama.

– Stotinu puta sam zvao KCUS, Dom zdravlja KS, Opću bolnicu, kantonalni zavod, a onda smo čekali Federalno ministarstvo zdravstva. Dobili smo 168 specijalizacija više nego ikad. Zato sam odmah tražio od zdravstvenih istanova da za 2025. u roku od deset dana pošalju svoje potrebe kako bismo odmah krenuli sa specijalizacijama i subspecijalizacijama. Nedostatak kadra je evidentan i dugo će nam trebati da popunimo te praznine, ali radimo na tome – kaže Hasanović.

Hayat.ba

Pročitajte i ovo

Predloženo da se nedjeljom zabrani rad kladionica u FBiH

Zastupnik Demokratske fronte u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Dennis Gratz uputio je …