fbpx
Nedjelja , 22 Decembra 2024

Palestinski kršćani ne žele slaviti Božić dok traje ‘neviđeni genocid’

Pred obilježavanje jednog od najvećih kršćanskih blagdana Božića, kršćani Palestine uputili su božićnu poruku koju je, ističu, bilo teže napisati nego bilo koje godine ranije.

Skrenuli su pažnju na trenutnu patnju palestinskog naroda, koju su nazvali holokaustom i genocidom, ali i na višedecenijsku nepravdu nad palestinskim kršćanima i muslimanima.

  • Čini se da je ovogodišnje pisanje teže nego ikad s obzirom na neviđeni genocid/holokaust koji se događa u Palestini. U deset sedmica prije Božića ubijeno je više od 20 hiljada civila (od toga >8000 djece). 2,3 miliona osoba uskraćeno je za hranu, vodu i lijekove dok su sva sredstva za život oko njih bila sistematski ciljana. Palestinci (muslimani i kršćani) doslovno umiru od gladi i umiru od nedostatka medicinske njege. 65 posto stambenih zgrada u Gazi je uništeno ili teško oštećeno. Izrael je također gađao škole, bolnice, klinike, crkve, džamije, pekare, kanalizacijske i vodovodne objekte, električnu, komunikacijsku i drugu infrastrukturu – navodi se između ostalog na početku poruke.

Obilježavanje Božića u ovakvim okolnostima, kažu, nije moguće.

  • Mi lokalni kršćani ne možemo “slaviti” ili ukrašavati dok postoji nepravda. Crkva rođenja Isusova u ovo doba obično prima stotine hiljada hodočasnika. Danas je obavijena tamnim oblacima. Možemo samo moliti i meditirati o potrebi mira i pravde u rodnom mjestu princa mira – ističe se u poruci.

Betlehem, grad na području Palestinske samouprave koji se smatra kolijevkom kršćanstva, je dom za 260 hiljada palestinskih kršćana i muslimana, uključujući preko 60 hiljada izbjeglica, ali, ističu, oni se tu ne osjećaju slobodnima.

  • Mi starosjeditelji ograničeno živimo na samo 13 posto našeg okruga, dok više od 150 hiljada kolonijalnih jeverejskih doseljenika živi na ukradenoj palestinskoj zemlji. Betlehem je opkoljen i blokiran”, navode i naglašavaju da je Betlehem izoliran od “svog brata blizanca Jeruzalema – svetog grada monoteističkih religija, koji je udaljen samo desetak kilometara.
  • Izraelski jevrejski doseljenici i vojnici kreću se slobodno i zauzeli su većinu naše zemlje i prirodnih resursa te nas redovno napadaju – dodaje se.

Božićna poruka iz Betlehema, čiji je autor Palestinski institut za biodiverzitet i održivost, podsjeća da osam od 15 miliona Palestinaca u svijetu imaju status izbjeglica ili raseljenih osoba, dodavši da je to posljedica “pedantnog programa etničkog čišćenja kojeg podržava Zapad”.

  • Velika većina preostalih Palestinaca živi u koncentracijskim logorima poput Betlehema, Jenina i Gaze pod nemilosrdnim aparthejdskim fašističkim izraelskim režimom – dodaje se.

Narodi su ovdje živjeli u relativnom skladu s prirodom i jedni s drugima hiljadama godina, ističe se u poruci, sa vrlo malo pokušaja transformacije Palestine iz miješanog društva različitih religija i porijekla u monolitno društvo.

  • Posljednji takav glup pokušaj bio je transformirati Palestinu u “jevrejsku državu” (aparthejd i etnocentričnu šovinističku državu), državu koja propada iako uz značajno krvoproliće – upozorava se.

Uz zahvalnost za organiziranje akcija civilnog društva širom svijeta kako bi se potaknula ljudska prava i pravda u “Svetoj zemlji” te uz poziv na bojkot proizvoda koji pomažu okupaciju i ugnjetavanje, podcrtavaju da je svjetlija budućnost ona gdje će izbjeglima biti dopušteno da se vrate a gdje ljudi svih religija žive u jednoakosti i ptavdi.

  • Jeruzalem/Betlehem će tada postati pravo svjetlo svijetu – navodi se u poruci, koja na kraju upućuje molitvu: “Neka nas 2024. približi miru u pravdi”.

(Agencije/M.S.)

Pročitajte i ovo

Mahira Hajdarpašić o svom životu: “Sad sve ono što sam ja radila, suprug Saladin za mene radi”

Ovog jutra su sa inspirativnom Mahirom Hajdarpašić govorili o društvenim mrežama, te kako se ona …