fbpx
Ponedjeljak , 12 Maja 2025

Dvije škole u BiH “bez telefona”: Zabranom nošenja mobitela u škole spriječiti nasilje, probleme, nepažnju…

Što se tipkalo – tipkalo se. Nema više odgovaranja na poruke, razgovora tokom odmora, igranja igrica i korištenja društvenih mreža jer mobitelima je u dvjema bh. školama “odzvonilo”, a učenici i nastavnici imaju nova pravila, piše Večernji list BiH.

Pametne telefone treba zabraniti u školama kako bi se riješila nepažnja učenika tokom nastave, poboljšalo samo učenje i pomoglo u zaštiti djece od cyber-nasilja, najnovije su preporuke UNESCO-a, UN-ove agencije za obrazovanje, nauku i kulturu. Neki kantoni u BiH već su pokrenuli inicijativu za zabranu korištenja mobitela, dok u nekim školama od početka školske 2023./2024. vrijedi pravilo – nema mobitela u školi.

Osnovna škola “Bila” u Vitezu prva je u BiH zabranila mobilne telefone i druge elektroničke uređaje tokom boravka djece i nastavnika u školi. Primjer ove škole slijedila je OŠ “25. novembar” u Velikoj Kladuši. Prema riječima direktorice škole u Velikoj Kladuši Veldine Alibegić, donošenje ovakve odluke nije bilo predmet rasprave jer su primijetili da njihovi učenici sve više zanemaruju nastavu te postaju asocijalni.

  • Zabrinjavajuća je bila ta socijalizacija učenika, gdje smo primijetili na velikim odmorima da se oni, jednostavno, više i ne druže. Ako su u nekoj skupini, onda su svi tu, ali tu su i telefoni te oni tako komuniciraju međusobno – objasnila je direktorica Alibegić za FTV.

U ovoj školi u proteklom razdoblju zabilježena je i zloupotreba mobitela pa su došli do zaključka da se učenici uglavnom fokusiraju na negativne strane korištenja tehnologija.

  • Učenici se manje fokusiraju na nastavu, dolazi do cyber-nasilja, a tu je i nedopušteno fotografisanje i snimanje nastavnika, učenika u školi – objasnila je pedagoginja Alma Karajić.

OŠ “Bila” u Vitezu donijela je odluku o zabrani mobitela 2019. na inicijativu roditelja, Nastavničkog vijeća i Školskog odbora. Ova odluka rezultat je analize jer su željeli spriječiti ometanje nastavnog procesa, otuđenje djece jednih od drugih jer su mobiteli, kako kažu, postali nastavno smetalo, ali i smetalo prijateljskih odnosa. Direktor škole Vinko Bošnjak kazao je kako ih je na donošenje odluke ponukalo i vršnjačko nasilje.

  • Mobiteli se koriste za snimanje tučnjava, svađa… i sve se prenosi od jednih do drugih. Ta inicijativa krenula je i od Vijeća učenika jer su djeca uvidjela da se mobiteli koriste onako kako ne treba te je zakazan sastanak – kazao je direktor Bošnjak nedavno za Klix.

Kazao je kako je bilo i negodovanja zbog te odluke, ali da su za sve pronašli rješenje.

  • Informisali smo roditelje i učenike da će uvijek biti dostupni telefoni škole za sve informacije, i to cijelog radnog vremena škole. Važno je naglasiti da tokom nastave neće biti dostupni na mobitelima ni nastavnici i učitelji kao primjer učenicima – objasnio je direktor Bošnjak.

Ministar obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta SBK Bojan Domić za navedeni medij kazao je kako je odluka iz područja pravila o kućnom redu škole, gdje škole donose odluke tako da procijene i pravilnikom o ponašanju i postupanju reguliraju to kako bi se doprinijelo što boljim uvjetima u radu škole.

  • Obuku nastavnika i drugog osoblja o pedagoškom pristupu zbog aktualnih, ali i prethodnih nemilih događaja, radimo kroz stručna usavršavanja i poticaje da sve škole kroz godišnje planove rada planiraju i dodatne edukacije te stručne programe o toj i drugim problematikama – kazao je ministar Domić za Klix.

U RS-u ove je godine u planu uvođenje videonadzora u škole i učeničke domove koji ga nemaju, kao i uvođenje školskih policajaca. Ministrica prosvjete i kulture RS-a Željka Stojičić za Srnu je rekla kako će u ovoj školskoj godini u 9. razrede u 20 osnovnih i 1. razrede u 20 srednjih škola biti eksperimentalno uveden fakultativni program “Humanost i sigurnost” s fokusom na mentalno zdravlje učenika, empatiju, prijateljstvo i nenasilje. Sve navedene mjere rezultat su velikih tragedija koje su se dogodile u školama u BiH, ali i regiji, što je alarmiralo roditelje, javnost, škole, ali i vlasti da donesu niz odluka u cilju zaštite djece.

Pročitajte i ovo

Konaković uputio protestnu notu Srbiji nakon što je srbijanski ministar sjedio prilikom intoniranja himne BiH

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio je protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije …