Prijedorska policija, ali i Dragoslav Kabić, predsjednik lokalnog odbora SNSD-a, stranke koja je na vlasti i u tom gradu, tražili su jučer od Medžlisa Islamske zajednice Prijedor da se ne puštaju ezani sa razglasa na džamijama.
Preciznije, od glavnog imama, ali i drugih imama, je zatraženo da se ne pušta ezan u periodu od 17 do 22 sata. Kada su imami zatražili da im se dostavi zvanično i napismeno obrazloženje razlog zbog čega ne bi trebali učiti ezan u vrijeme ikindije i akšama, više im se niko nije javio.
U prijedorskoj Gradskoj džamiji, kako je Faktoru potvrđeno, uprkos zahtjevima ipak je proučen ezan u vrijeme svih jučerašnjih namaza.
Prijedor je grad u kojem je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijeno 3.176 civila nesrpske nacionalnosti, Bošnjaka i Hrvata. Među ubijenim civilima tokom rata je i 102 djece, kojoj nikada nije izgrađeno spomen-obilježje uprkos višegodišnjem insistiranju porodica ubijenih i udruženja žrtava. Najveći masovni logori i masovne grobnice, među kojima je Tomašica, bili su na teritoriji Prijedora. Više od 32.000 Prijedorčana je bilo nezakonito zatočeno u 58 koncentracionih logora ili drugih mjesta zatočenja.
Za ratne zločine u Prijedoru osuđeno je, što u Hagu, što u domaćim sudovima, oko 40 ratnih zločinaca a procesi su do sada vođeni protiv njih više od 60.
Preživjele žrtve zločina u Prijedoru, porodice ubijenih i nevladin sektor protivio se obilježavanju “Oluje” u Prijedoru, ali je događaj ipak sinoć održan. Na tom skupu mogle su se čuti nacionalističke i huškačke poruke.