Državljanstvo BiH više ništa ne znači za preko 95 hiljada građana. Bivši državljani ispisani su na lični zahtjev. Za to se nikome nisu morali pravdati, ali je razloga mnogo. BiH pasoš najčešće bacaju u vodu zbog njemačkog ili austrijskog. Odricanje državljanstva BiH košta 800 maraka.
“U neformalnim razgovorima najčešće navode kao stvarni razlog: pravo na posjedovanje nekretnina, olakšano putovanje, olakšano studiranje u inostranstvu, bolji radno-pravni status i slično. Veliki broj državljana BiH koji se u posljednje vrijeme odriče državljanstva BiH je rođen u inostranstvu, mlađi su od 30 godina, nisu bili integrisani u BH društvo, obrazovani su i potpuno integrisani u sredinama u kojima žive i puno bolje govore engleski i njemački nego jezike koji su u upotrebi u BiH”, rekli su u Ministarstvu civilnih poslova u SM BiH.
Sporazum o dvojnom državljanstvu, BiH ima sa Srbijom, Hrvatskom i Švedskom. Pasoši ovih zemalja, prema istraživanjima brojnih svjetskih agencija, vrijede više od pasoša BiH. BiH se nalazi na 47. mjestu i dijeli ga sa Mikronezijom.
Do tada su bh. građani, koji se žele odreći državljanstva, plaćali čak 1.700 KM. Inače, u većini zemalja regije taksa za odricanje od državljanstva košta oko 200 KM.
Prema podacima Ministarstva civilnih poslova naše zemlje, građani su u posljednjih pet godina budžetski fond napunili za ukupno 9,7 miliona maraka.
Treba napomenuti i da se od početka godine bh. državljanstva odreklo više od 2.300 građana, što znači da je budžet BiH već bogatiji za 1,8 miliona KM, a uzmemo li u obzir da još nije prošlo ni pola godine, ova brojka bi do kraja 2019. mogla biti znatno veća.
Ovaj broj u narednim godinama povećat će se i zbog toga što raste broj onih koji odlaze u zemlje s kojima Bosna i Hercegovina nema ugovor o dvojnom državljanstvu.
Prema podacima UNESCO-a, od 1995. godine BiH je napustilo 79 posto inžinjera, 81 posto magistara i 75 posto doktora u oblasti tehničkih nauka, a podaci Instituta za razvoj mladih KULT kažu da 80 posto mladih ne vidi perspektivu u našoj državi.