Slobodan Tešić, najveći trgovac oružja u Srbiji koji se nalazi pod američkim sankcijama, na sumnjiv način došao je do državne vile na Dedinju.
Iako je prodaja tog objekta bila javno oglašena, njegova supruga Živana bila je jedini ponuđač. Ovaj podatak ne iznenađuje ako se ima u vidu da je Slobodan Tešić prethodno produžio ugovor o zakupu te vile do 2043. godine. Slobodan Tešić je od 2016. godinu iznajmljivao državnu vilu od DIPOS-a u Maglajskoj ulici na Dedinju. Zakupac je zapravo bila njegova firma koja se bavi posredovanjem u trgovini oružjem, koja je također pod američkom sankcijama, objavila je Nova.rs.
Dvije godine kasnije Tešić sa DIPOS-om potpisuje aneks ugovora u kome zakup produžava za 25 godina, odnosno do 2043. Zvanično objašnjenje bilo je da je o svom trošku taj trgovac oružja renovirao državnu nekretninu.
Međutim, već 2019. Vlada donosi odluku da tu vilu izuzme iz DIPOS-ovog fonda i stavi je na doboš, sve sa teretom Tešića kao zakupca.
Prodaja objekta u Maglajskoj oglašena je 1. novembra u dnevnom listu Srpski telegraf, a kako je za Novu rečeno u Direkciji za imovinu, jedinu ponudu dostavila je Živana Tešić, supruga Slobodana Tešića. Samo mjesec dana kasnije Direkcija i Tešić potpisuju kupoprodajni ugovor, a u Katastru nepokretnosti taj bračni par potpisuje se kao novi vlasnik.
Inače, početna cijena po kojoj je oglašena prodaja vile iznosila je 4.476.244 eura. Vjerovatno svjesni da će u postojećim okolnostima biti jedini ponuđači, Tešići za kupovinu objekta u Maglajskoj nude 4,48 miliona eura. To je svega 3.755,4 eura više od početne cijene.
Slobodan Tešić je pod sankcijama SAD-a od 2017. Američko Ministarstvo finansija označilo ga je kao “jednog od najvećih trgovaca oružjem i municijom na Balkanu”. Vlasti SAD-a su tada objavile su u njegovom vlasništvu ili pod njegovom kontrolom firme – Partizan Tech D.O.O, Technoglobal Systems D.O.O. Beograd, Charso Limited i Grawit Limited.
U obrazloženju je bilo navedeno da je Tešić direktno ili indirektno davao mito i finansijsku pomoć kako bi osigurao ugovore o naoružanju sa raznim zemljama.
Uprkos “problematičnoj” biografiji, tom trgovcu oružjem Ministarstvo vanjskih poslova Srbije, na čijem je čelu tada bio Ivan Mrkić, dodijelilo diplomatski pasoš. Također, i njegova kćerka Danijela, koja je 2012. bila kandidat za zastupnika ispred SNS-a, bila je zaposlena u MVP-u Srbije, a kasnije prebačena u MUP, odnosno u Upravu za međunarodno-operativnu policijsku saradnju, ili prostoje rečeno, u srbijanski Interpol.
Također, i sam Slobodan Tešić u više navrata označen je kao finansijer SNS-a. Mediji su pisali i da je svojevremeno finansirao Fondaciju Dragice Nikolić, supruge tadašnjeg predsjednika Srbije Tomislava Nikolića.
Slobodan Tešić je rođen 1958. u Kiseljaku, u Bosni i Hercegovini, gdje je radio kao kondukter u lokalnom saobraćaju. U posao sa oružjem uveo ga je stric Đorđe Tešić.
Prema potvrdama UN-a imao je najmanje tri različita pasoša Srbije i pasoš BiH. Srbijanski pasoši izdavani su mu 2008, 2009, te 2010, a posjeduje i diplomatski pasoš Srbije koji mu je dodijeljen 2013. godine. To su registrovale UN s obzirom da se s tim dokumentima pojavljivao na različitim graničnim prijelazima.
Bivši glavni tužilac Tužilaštva BiH Milorad Barašin je bio suspendiran nakon što je 2011. godine otkriveno da se tajno sastaje s Tešićem, kojeg se povezivalo sa zagonetnom hrvatskom firmom Scout. Na tu je firmu ukazivao i Amnesty International, navodeći da se bavi posredovanjem u ilegalnoj trgovini oružja iz skladišta u BiH.