Petak , 24 Aprila 2026

Benjamin Mujkić iz BiH je najbolji mladi matematičar na Balkanu

Bh. matematičari ostvarili su historijski rezultat na 25. Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi ove godine – najprestižnijem takmičenju za učenike osnovnih škola u ovom dijelu Evrope.

“Svi naši učenici osvojili su medalje, a naš Benjo je najbolji na Balkanu”, poručili su iz Udruženja matematičara Kantona Sarajevo.

Ove godine učestvovalo je 128 takmičara iz 21 države (11 gostujućih i 10 balkanskih država).

Benjamin Mujkić je osvojio prvo mjesto i zlatnu medalju sa maksimalnim brojem bodova. Sara Smajić nosi srebrnu medalju, a osvajači bronzanih iz BiH su Andrej Krčmar, Abdullah Fehratbegović, Senada Zaketović i Filip Krištić.

Osvajač zlatne medalje iz BiH Benjamin Mujkić je Školu matematike i kampove u organizaciji Udruženja matematičara KS je počeo pohađati kao učenik petog razreda, a nakon pet godina je dospio do najboljeg mladog matematičara na Balkanu.

Ekipa BiH je ekipno osvojila četvrto mjesta iza Rumunije, Turske i Bugarske.

 

 

Pročitajte i ovo

Fojnica: Nana Zumra treba našu pomoć

Na Oglavku, nedaleko od Fojnice, u skromnom domu i još skromnijim uslovima, živi nana Zumra …