fbpx
Utorak , 13 Maja 2025

Čudni životni putevi: Zanimljiva priča o jednoj fojničkoj kući

Zanimljiva priča o jednoj kući

Piše: prof. Mirhat Mračkić

Danas Vam pričamo priču o jednoj kući.

Reći ćete sigurno :-“Šta se tu ima reći, kuća kao i svaka druga”?

Ipak, ova kuća ima jednu zanimljivu stranu koju većina drugih nema.

Počnimo redom.

Daleke 1963. godine, Tulumović Ahmed i njegova supruga Naila, “Cura” kako su je svi poznavali sve do smrti, napraviše ovu kuću.

Ranije su živjeli u staroj kući, Ahmedova rahmetli oca, koja se nalazila u neposrednoj blizini ove novosagrađene. Ahmed i “Cura” su već bili izrodili djecu , njih petoro, dvije kćerke i trojicu sinova. Priču nam priča jedini živi od njih trojice, hadži Alija Tulumović koji je i sam zagazio u 9. deceniju. Rođen je sada već daleke 1940.godine. Najstariji je od Ahmedove i “Curine” muške djece. Rahmetli Adem, najmlađi mu brat, preselio je davne 1990. godine, u saobraćajnoj nesreći, a srednji Ibro je preselio 2002. godine.

Ahmed i Naila imali su i dvije kćerke, najstariju od petoro djece Hibu i mlađu Fehimu.

Vratimo se na trenutak kući o kojoj smo počeli govoriti.

Dakle, Ahmed i Naila, s petoro djece koja su rođena u neposrednoj blizini novosagrađene kuće, preseliše u nju.

Rahmetli Ahmed, Alijin otac (stoji s fesom), ispraćaj rahmetli Ibre u JNA

Godine su prolazile i kćerke se poudaše, Fehima u Fojnicu, a Hiba u Pločare, ali ubrzo odseli u Brezu. I sinovi se poženiše.

Sudbina htjede tako da nijedan od njih ne ostane s ženom u očevoj kući.

Svi napraviše vlastite kuće, zasnovaše vlastite porodice i počeše svoj život.

U novoj kući ostadoše sami Ahmed i Naila. Djeca su ih redovno posjećivala.

Starost učini svoje. Starce narušenog zdravlja, dodatno slomi tragična smrt najmlađeg sina Adema. Ahmed se razbolje i Alija ga odvede u Fojnicu gdje ga pregledaše i hitno uputiše u bolnicu, u Sarajevo.

Starac, vjerovatno uvidjevši da je kraj sasvim blizu, zamoli sina da ga ne vodi u bolnicu. Izrazi želju da posljednje dane provede u Fojnici kod kćerke Fehime. Ona će ga dobro paziti, a i doktori su blizu ako, ne daj Bože, zatreba.

Nakon kratkog vremena Ahmed preseli, a u kući koju su podigli ostade sama njegova Naila.

Ratne, 1994. godine, Naila je zbog nemogućnosti boravka u svojoj kući, takođe, prešla u Fehiminu kuću u Fojnici jer je njena kuća u Kujušićima bila svakodnevno na meti neprijateljske vatre pa se jadna starica morala negdje skloniti na sigurnije. Tih dana i ona će se razboljeti. Alija je jedne noći, u sumrak, pošao da joj iz njene stare sehare, koja još stoji u kući, donese odjeće za presvlaku jer pri izlasku iz kuće nisu ponijeli ništa. Izašli su golih ruku, spašavajući goli život. Alija uze nešto haljina i zaputi se da usput obiđe i svoju kuću. Da se vratio odmah, možda bi majku zatekao živu.

Nažalost, nije.

Majka je u međuvremenu preselila.

Od Nailine smrti u kući više niko ne živi. Nagriza je lagano zub vremena. A vrijeme teče brzo i neumoljivo. Od izgradnje rahmetli Ahmedove i “Curine” kuće proteklo je punih 58 godina. Došlo je vrijeme i za njeno rušenje jer je nedavno prodata drugom vlasniku zajedno s zemljištem na kome se nalazi.

Hadži Alija, pred svojom kućom u Barama, s knjigom autora ovog teksta. Još uvijek vidi da čita i hvala Bogu u 9.-oj deceniji svoga života osjeća se dobro.

I sada ono najvažnije o čemu zbog čega smo Vam i ispričali ovu priču: u ovoj kući za njenih skoro 60 godina postojanja, niti se ko rodio, niti je u njoj iko umro.

Kuća bez roda i poroda.

Od onih koji su nekada živjeli u njoj, živ je samo hadži Alija koji nam je i ispričao ovu zanimljivu priču i njegova mlađa sestra Fehima koja trenutno živi u Visokom.

Poželimo im da još dugo požive u zdravlju i sreći.

Pročitajte i ovo

Konaković uputio protestnu notu Srbiji nakon što je srbijanski ministar sjedio prilikom intoniranja himne BiH

Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio je protestnu notu Srbiji zbog ponašanja ministra odbrane Srbije …