Komentarišući ovu inicijativu koja će se naći na narednoj sjednici Predstavničkog doma, Majkić je navela da se uvođenje broja 112 ponovo reciklira, ali da je pitanje zaštite i spašavanja u nadležnosti entiteta.
“Bez obzira na to što ovaj broj funkcioniše u Evropi, Bosna i Hercegovina ima svoje osobenosti zbog kojih nije izvodljivo da se broj 112 uvede. Neizvodljivo je da Ministarstvo sigurnosti upravlja službama hitne pomoći, policijom ili Civilnom zaštitom u Republici Srpskoj. Dakle, to bi bio prvi korak, a kasnije bismo vjerovatno imali inicijative da se i ove institucije prebace na nivo Bosne i Hercegovine radi ‘lakše koordinacije'”, rekla je Majkić za Glas Srpske.
Direktor Uprave civilne zaštite RS-a Milan Novitović smatra da je Bosni i Hercegovini potreban broj 112, ali ne da se to pitanje reguliše putem Zakona o komunikacijama.
“Kancelarija za broj 112 već postoji, ali ako pokušate da pozovete broj, neće vam se javiti niko. Ministarstvo je od Evropske unije do sada uzelo pet miliona KM za promociju i slične stvari, a ništa nisu uradili i sada žele vjerovatno da uzmu još pet miliona u čemu mi nećemo učestvovati”, kazao je Novitović.
On je dodao da bi uspostavljanje ovog sistema bilo nemoguće, jer pitanja zaštite i spasavanja nisu uređena isto u kantonima, na nivou Federacije Bosne i Hercegovine, Brčko distrikta i RS-a.
“Polazna tačka kod spašavanja i zaštite su lokalne jedinice, a onda nivo. Po tom pitanju RS je i te kako uređena, za razliku od FBiH gdje, zbog uređenja po kantonima, vlada potpuna nesaglasnost. A što se tiče međuentiteske saradnje, to je regulisano nizom sporazuma i ona funkcioniše sasvim dobro”, poručio je Novitović.
Vijeće ministara je 2017. godine usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunikacijama kojim je predviđeno uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije 112, ali ovaj prijedlog nije dobio podršku delegata iz RS-a u Domu naroda.