Prema komentarima na stranici EMSC-a, snažno podrhtavanje tla se osjetilo u Zagrebu, ali i u okolnim mjestima.
“Treslo se 15-20 sekundi, probudilo me”, napisao je jedan stanovnik Ivanić-Grada na stranici EMSC.
U naselju Petrinja jedan mještanin je napisao da je vidio da su u njegovog komšije i crijepovi s krova pali od snažnog potresa.
I iz Seizmološke službe Hrvatske su se oglasili navodeći da je se zemljotres najviše osjetio u Petrinji, a mnogi mještani su naveli da u tom mjestu ima i materijalne štete, a za sada nema informacija da li je bilo nekih oštećenja u Zagrebu.
Ines Ivančić, voditeljica Seizmološke službe Hrvatske je rekla da ako su mogući i naknadni zemljotresi ukoliko je ovaj bio jači od 5 po Richteru.
Također, stanovnici mjesta udaljenih na 20 kilometara od epicentra zemljotresa napisali su da je podrhtavanje tla bilo snažno i da je potrajalo.
Mnogo jako se osjetilo podrhtavanje i u 50 kilometara udaljenim gradovima, a mnogi su napisali da je trajalo i oko 20 sekundi te da nikada gore buđenje nisu imali.
Redakciji portala Klix.ba javili su se građani koji su kazali da se zemljotres značajno osjetio i na podrućju Krajine, ali i Prijedora na području Bosne i Hercegovine.
Kako su nam kazali, trajao je nekoliko sekundi i snažno se osjetio.
Podsjetimo, u martu ove godine su Zagreb i okolinu pogodila dva zemljotresa slične snage. U zoru 22. marta, u 6:23 ujutro, Zagreb je pogodio potres snage 5.5 po Richteru. Nakon toga dogodilo se još pet podrhtavanja tla, magnitude od 3 do 5 po Richteru.
Nakon toga Hrvatsku su često pogađali manji zemljotresi, a ti snažnio u martu su bili dodatna poteškoća zbog koronavirusa i pandemije koja je tek stigla na područje te zemlje.
Popucali su zidovi na zgradama širom grada. Materijalna šteta je ogromna, posebno na brojnim zgradama u gradskom centru. Prava sanacija započet će ovih dana.