Vijeće ministara BiH na posljednjoj sjednici je, kako saznaje „Dnevni avaz“, dodijelilo šest bh. državljanstava.
Zanimljivo da je dodjeljivanje državljanstava bilo i najavljeno kao tačka dnevnog reda sjednice Vijeća, ali po njenom završetku izdato je saopćenje u kojem je izostavljena ova informacija.
Odredba zakona
Prema našim informacijama, bh. državljanstvo dobili su Bojan Jovanović, Ajman Nasif, Dinko Šegedin, Tijana Ičanović, Hilda Hrekes i Jamen Hrekes.
Oni su stekli bh. državljanstvo po članu 13. Zakona o državljanstvu BiH kojim je propisano da pravo na državljanstvo BiH imaju emigranti koji su se vratili u BiH, prva i druga generacija potomaka emigranata, te bračni drug.
Kako saznajemo, Jamen Hrekes inače je državljanin Sirije, a preporuku za stjecanje državljanstva dala je Vlada RS, kao i Privredna komora RS. U preporuci se navodi da je on osoba od naročite koristi za Bosnu i Hercegovinu.
Identičan slučaj je i sa Hildom Hrekes, također državljankom Sirije, koja je, također, dobila preporuku Vlade RS i Privredne komore RS.
Državljanstvo naše zemlje stekla je i Tijana Ičanović, rođena 2004. godine u Austriji. Za nju je preporuku izdao Fudbalski savez Bosne i Hercegovine, a saznajemo da se radi o članici ženske fudbalske U-17 reprezentacije BiH.
Tekvondo savez
Sličan slučaj je i kada je riječ o Dinku Šegedinu, rođenom 1992. godine u Splitu. Šegedin je odlukom Vijeća ministara BiH postao naš državljanin, a za njega je garantirao Tekvondo savez BiH i Olimpijski komitet BiH. Inače, radi se o novom reprezentativcu Tekvondo reprezentacije BiH.
Tekvondo savez BiH izdao je garanciju i za Bojana Jovanovića, rođenog 1989. godine u Loznici u Srbiji.
Odlukom Vijeća ministara BiH prekjučer je državljanstvo stekao još jedan Sirijac, Ajman Nasif. Kako saznajemo, Nasif je rođen 1971. godine u Damasku, a za njega je preporuku izdala Vlada Federacije BiH, a zbog naročite koristi u oblasti ekonomije i privrede.
Ko ima pravo
Prema Zakona u državljanstvu BiH, stranac za dobivanje bh. državljanstva treba, između ostalog, ispunjavati sljedeće uslove: da ima odobren stalni boravak u BiH najmanje tri godine, da dovoljno poznaje pismo i jezik naroda BiH, da mu nije izrečena mjera protjerivanja, da nije osuđivan…