Piše: Haris Zulum
Učenici 7. razreda osnovne škole “Vrhbosna” iz Sarajeva jučer su bili na terenskoj nastavi iz historije i geografije u Fojnici sa svojim nastavnicima Hajrom Čorović i Harisom Zulumom. Bili su u posjeti Atik džamiji gdje im je nastavnik Haris Zulum održao predavanje o historijskom razvoju Fojnice kroz prošlost, od stare antike, srednjeg vijeka, osmanskog perioda pa sve do danas. U samoj Atik džamiji govorilo se o islamskoj kulturi fojničkog kraja koja je oblikovala način života fojničkog društva. Govorilo se o razvoju književnosti, pismenosti i islamskoj umjetnosti fojničkog čovjeka što nam dokazuju brojni spisi na arebici, arapskom, osmanskom i perzijskom jeziku. U ovoj džamiji čuva se i stari Kur'an koji je star otprilike oko 300 godina. Osim književnosti, Atik džamija je svjedok osmansko-orijentalne arhitekture koja krasi Fojnicu.
Naročito smo spomenuli poznate muderise, šejhove i vakife koji su djelovali u Fojnici. Najznačajnije ličnosti su Mustafe Hidr ili Hadr, kadija Šaban ef., šejh Husein Zukić, šejh Abdurahmana Sirrija, šejh Abdulvehab Ilhamija Žepčak itd… Oni su kroz instituciju vakufa, džamije, tekije i medrese podigli duhovno fojnički kraj koji je bio prepoznatljiv čitavom svijetu pa čak i sultanu te tako pokazali svima nama kako treba da živi jedan moralan čovjek.
Učenici su mogli da vide i čuju o značaju musafirhane koja je nastala u drugoj polovini 16. st. Musafirhana je služila za putnike-musafire, trgovce, vjernike itd. Međutim, osima humanitarne svrhe gdje primala putnike tri dana besplatno, ona je služila i za vjerske svrhe jer se spominju također dvojica mevlevijskih derviša koji su prepisali dva Kur'ana u musafirhani.
Osim Atik džamije upriličena je i posjeta Muzeju Franjevačkog samostana u Fojnici, gdje su učenici mogli upoznati historiju BiH od prahistorije, stare antike, srednjeg vijeka, osmanske vladavine i austro-ugarskog perioda. Muzej samostana krasi mnogobrojne zbirke knjiga i kolekcije starih novčića, starih predmeta i rukotvorina, stare mačeve, sablje i puške koje su i u to vrijeme bili prepoznatljivi širom svijeta….
Učenici su bili očarani i njenom prirodom, koju je najbolje opisao naš bh. pisac i putopisac Alija Isaković “Ne može se produžiti, ne može se otići dalje, može se samo ostati…”.