U organizaciji Udruženja Ilmijje BiH, u Republiku Tursku su na kulturno-edukativnu ekskurziju su otišli i naši Fojničani, ali i članovi redakcije našeg portala Aziz ef. Zulum i Ajdin ef. Behlil.
Za Republiku Tursku, autobusom, su pošli u petak u poslijepodnevnim satima iz Sarajeva da bi u subotu u 13:30 stigli u Edirne, Jedrene ili Adriannapolis, grad na sjeverozapadu Turske i pored Istanbula i Burse, Edirne je treća prijestolnica Osmanskog Carstva.
U Edirnama su obišli jednu od najpoznatijih džamija u Svijetu, džamija Selimijja koju je izgradio svjetski poznati Mimar Sinan.
(Spomenik Mimar Sinanu i u pozadini Selimijja džamija)
Nakon klanjanja podne i ikindija namaza, kreću prema Istanbulu. Po dolasku u glavni grad Osmanskog Carstva, prespavali su opštini Bašakšehiru, jednoj od istanbulskih opština.
U nedjelju ujutro, brzim vozom kreću za Konju, grad koji se smatra domom sufizma i rodna kuća Dželaluddina Rumija. Od Istanbula do Konje je 700 kilometara udaljenost i, brzim vozom, ova distanca je prevaljena za nekih 4 sata vremena.
(Turbe Mewlana Dželaluddina Rumija u Konji)
Po dolasku u Konju obilaze turbeta Sadreddina Konevijau upoznaju se sa njegovim likom i djelom.
Ono što je interesantno jeste da turbe Sadreddina Konevija nema krovnog prekrivača jer je Sadreddin za života kazivao da nema boljeg prekrivača od nebeskog svoda.
Nakon Konevijeg turbeta, zaputili su se ka mjestu gdje je ukopan poznati Abdullah Bosnevi (Bošnjak). Abdullah Bosnevi je rođen u Bosni 1584. godine. Započeo je svoje obrazovanje u Bosni, a završio ga u Istanbulu. Onda se preselio u Bursu, koja je tada bila središte islamske učenosti te je ušao u sufijski kružok Hasana Kabaduza gdje je postao vodeći predstavnik bajramijsko-melamijskog reda.
(Mjesto gdje počiva Abdullah Bosnevi)
(Članovi Ilmijje u Konji)
Naši Ajdin i Aziz su prisustvovali i izvođenju, nadaleko poznatoj, mevlevijskoj Semi u Irfan kultur merkezi uz objašnjenje domaćina da je u pitanju umjetnička izvedba, a ne zikr.
Nakon prisustva tradicionalnom plesu, upućuju se ka džamiji koja nosi naziv, po prvom predsjedniku RBiH, Aliji Izetbegoviću.
Džamija je sagrađena 2003. godine i već 15 godina je posjećuju mnogi Bosanci i Hercegovci.
(Mihrab džamije Alije Izetbegovića)
(Unutrašnjost džamije Alija Izetbegović)
(Eksterijer džamije Alija Izetbegović)
Ajdin i Aziz sutra kreću ka Ankari gdje će nam nastaviti sa prikazivanjem zanimljivosti…