fbpx
Utorak , 12 Decembra 2023
fojn1

Fojnica: Zašto tuđe zlato sija sjajnije ili imamo li obrazovane Fojničane

fojn1

 fojn1

Da tuđe zlato sija sjajnije, potvrdit će se i u našem današnjem članku. Bez želje da nekoga omalovažimo ili da dovedemo nečiju stručnost u pitanje, moramo se zapitati da li Fojnica nema stručnih i obrazovanih ljudi ili je u pitanju malograđanština gdje jedni drugima ne valjamo, a sve što dolazi sa strane je sjajno i bajno.
 
Već odavno, kada uđemo u objekte, firme u vlasništvu države, to jeste opštine, na rukovodećim pozicijama ćemo naći osobe koje nisu rođene u Fojnici niti ih porijeklo veže za naš grad.
 
Ponavljamo, ne dovodimo stručnost osoba koje vode te firme u pitanje već se pitamo zašto „nije“ Fojnica obrazovala stručan kadar koji će rukovoditi takvim firmama kako Fojničani selameta ne bi tražili po bijelome svijetu i kako ne bi bili uspješni u drugim gradovima i državama već uspješni u svojoj Fojnici.
 
U Fojnici postoji devet firmi u 100% državnom – opštinskom vlasništvu. U tih devet firmi, samo tri Fojničana imaju rukovodeće pozicije.
Te firme su BH Pošta Fojnica – direktor Almir Zulum, OŠ „Muhsin Rizvić“ – direktor Mujo Zahirović i JKP „Šćona“ – direktor Abas Nišić.
 
Svi ostali rukovodioci nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa Fojnicom sa izuzetkom dr. Zijade Salihagić, direktorice Doma zdravlja, koja je udajom vezana za naš grad.
 
Ono što je interesantno jeste da dovođenje ljudi sa strane na rukovodeće pozicije nije imanentno samo jednoj političkoj partiji već to su radili i rade i SDA i SDP i HDZ i HDZ 1990, dakle stranke koje imaju „svoje“ ljude na direktorskim mjestima.
 
Istovremeno dok pišemo ovaj tekst, na TV-u izjavu daje Fojničanin, dr. Samim Konjicija, dekan Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu koji u Sarajevu može uspjeti dok u Fojnici, ako se vodimo ranijim primjerima, bi mogao raditi nižerangirani posao.
 
Na kraju, pitanje za sve nas. Zašto tuđe zlato sija sjajnije i zašto sami sebe potcjenjujemo?

Pročitajte i ovo

(VIDEO) Ni policija nije smjela prići: Evo kako izgleda osveta prevarene djevojke

Iz snimka se čini da je deložacija trajala neko vrijeme, ali i da je pojedine …