Nerijetko se dešava da mediji u potpunosti ispunjavaju slobodno vrijeme naše djece, a tamo gdje nema roditeljskog nadzora internetom, informacijama sa TV-a, videoigrama i drugim medijima „okupirano“ je vrijeme koje je predviđeno za učenje, spavanje, odmor, fizičku aktivnost itd. Kako i sama većina odraslih provodi dosta vremena pored medija tako gube „kredit“ da bilo šta kažu djeci koja usvajaju“ ponašanje po modelu“.Kako su djeca osobe u odrastanju, obezbjedite im autoput koji vodi u zdravlje, a ne put bolesti koji će narušiti kvalitetno življenje, gdje se jednom načinjena greška neće moći ispraviti. Evo nekih posljedica od pretjeranog korištenja interneta i drugih medija:
Mentalno zdravlje
- – Agresivno ponašanje
Dovoljno je da dnevno igraju 10 do 15 minuta videoigre sa nasilnim sadržajem pa da razviju agresivno ponašanje. Ako su izložena nasilnom sadržaju, a da pritom nema reakcije od strane roditelja da ukaže na to da je sadržaj loš, neprimjeren i da se ne može primjenjivati u životu, dijete će ga usvojiti i primjenjivati u svakodnevnoj komunikaciji sa vršnjacima pa čak i sa odraslim osobama i tako usvojiti društveno neprihvatljiv oblik ponašanja. Posebno je opasno igranje video igrica u ranom djetinjstvu ,jer se dijete identifikuje i postane sam dio iste.
- – Poremećaj sna
Djeca koja nisu dovoljno naspavana imaju pad koncentracije i nisu u stanju da odgovore na neke kompleksne zadatke. Internet zahtijeva povećanu aktivnost mozga koji ga optereti „teškim“ sadržajem koji utiče na razvoj emocija. Tuga, briga, srdžba, mržnja vode u anksioznost, panični poremećaj, depresiju….
Fizičke posljedice
- – Pretilost – nedovoljna fizička aktivnost
- – Promjene na kičmi – loš položaj pri sjedenju
- – Poteškoće sa vidom -preblizu ,predaleko ili dugotrajno gledanje u monitor
- – Pad imuniteta
Savjet roditeljima
- – Zajedno sa djecom napravite dobar dnevni raspored rada i odmora
- – Pratiti sadržaj sa kojim je dijete u „kontaktu“
- – Pratite koliko je vremena provedeno pored interneta
- – Zajedno sa djecom birajte edukativni i odgojni sadržaj
- – Potičite svoju djecu da biraju sadržaj koji pozitivno utiče na razvoj učenja,pamćenja,mišljenja te razvija kreativnost i empatiju itd
- – Izbjegavati sadržaj nasilnog karaktera
- – Kompjuter stavite u dnevnu sobu (ne u dječiju ili spavaću sobu)
- – Potičite ih da se bave sportom,slikanjem i svim drugim aktivnostima kojima će razviti svoje manuelne sposobnosti
Odvojite vrijeme za svoju djecu i provedite ga kvalitetno.Niste zajedno ako ste pod istim krovom , a svi u svojim sobama, u svome svijetu sa laptopom, mobitelom, TV-om….
Indira Pašalić